ZIELONA GÓRA:

Dziś nadzwyczajna sesja w ratuszu. Na tapecie – sprawa Medkolu i szpitala

Na wniosek ośmiu radnych zwołana została nadzwyczajna sesja rady miasta. Jej tematem będą plany połączenia przychodni Medkol ze Szpitalem Uniwersyteckim w jedną spółkę.

Radni przygotowali apel, w którym sprzeciwiają się przekazaniu przychodni w ręce Uniwersytetu Zielonogórskiego. Po przejęciu przez uczelnię Medkol zostałby włączony do szpitalnej spółki jako wkład własny uniwersytetu.

Zdaniem m.in. Zbigniewa Binka, Jacka Budzińskiego i Roberta Górskiego zmiana właściciela przychodni utrudni pacjentom dostęp do usług medycznych. „Przewidujemy, że w wyniku przekształceń może nastąpić marginalizacja działań zakładu, co skutkować może w dalszym okresie nieuchronną jego likwidacją. Jesteśmy przekonani, iż zmiana podmiotu tworzącego jest decyzją polityczną, która nie opiera się na korzyściach ekonomicznych i w konsekwencji utrudni pacjentom dostęp do świadczeń medycznych” – piszą radni w swoim apelu.

Nadzwyczajna sesja rady w sprawie placówek medycznych odbędzie się dziś, 6 lutego o 13:00 w ratuszu. Przewidziane jest wystąpienie przedstawicieli Medkolu.

Z inicjatywą połączenia przychodni Medkol ze Szpitalem Uniwersyteckim wyszedł samorząd województwa lubuskiego. Jako zaletę konsolidacji placówek wymienia m.in. większe dofinansowanie z NFZ. Kontrakt mógłby wzrosnąć z miliona do półtora miliona złotych. Samorząd zapewnia też, że połączenie szpitala i przychodni nie zmieni nic z punktu widzenia pacjenta.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00