ZIELONA GÓRA:

Drzonów, a może Palmiarnia? 11 listopada można świętować wszędzie!

Zostajesz na długi weekend w Zielonej Górze? Nie wiesz, jak spędzić Święto Niepodległości? Tego dnia w mieście i poza nim będzie się działo sporo. Oto wydarzenia przygotowane specjalnie na 11 listopada.

W Święto Niepodległości ulicami Zielonej Góry ponownie ruszy rajd rowerowy. Na jednośladach mieszkańcy wybiorą się do Muzeum Wojskowego w Drzonowie. Trasa rajdu „Rowerowa Niepodległa” będzie wiodła przez Plac Bohaterów, rondo PCK, dalej przez miejscowości Wilkanowo i Buchałów do Drzonowa. Rajd rowerowy rozpocznie się o 11:00 na Placu Bohaterów. Po przyjeździe Muzeum Wojskowe zachęci do oglądania wystaw. Dla zwiedzających będzie przygotowany ciepły posiłek. W muzeum rozstrzygnie się też konkurs plastyczny „Drogi do niepodległości”. Tego dnia wstęp do muzeum będzie bezpłatny.

Tradycyjnie w Dzień Niepodległości rozegrany będzie turniej szachowy w urzędzie marszałkowskim. Organizator, którym jest Fundacja Mistrzostwa Szachowego, spodziewa się 130 uczestników. Zawody będą rozegrane w dwóch grupach – dorosłych oraz juniorów zaawansowanych i średniozaawansowanych, a także grupie poczatkującej. Szachiści rozegrają również derby województwa – rywalizować będzie Zielona Góra i Gorzów. Turniej odbędzie się 11 listopada o 10:00 w Sali Kolumnowej Urzędu Marszałkowskiego.

„Pierwsza brygada” czy „O mój rozmarynie” to pieśni patriotyczne znane przez wielu Polaków. Zabrzmią one przed Filharmonią Zielonogórską. Do wspólnego śpiewania zachęci Lubuski Zespół Pieśni i Tańca. W programie będzie również wiązanka muzyczna poloneza, oberka, mazura i krakowiaka. Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych odbędzie się o godzinie 13:30 na placu Powstańców Wielkopolskich.

11 listopada będziemy mieli też do czynienia z ciekawym zjawiskiem astronomicznym. To tranzyt Merkurego na tle Słońca. Planeta będzie się przemieszczać, mając za sobą tarczę słoneczną. Zjawisko to zaobserwujemy od godziny 13:35 do zmierzchu. W Zielonej Górze pokaz tranzytu Merkurego organizuje Zielonogórski Ośrodek Kultury. Pracownicy Uniwersytetu Zielonogórskiego i Centrum Nauki Keplera będą czekać na zainteresowanych przy Palmiarni.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00