WOŚPZIELONA GÓRA:

Deski z choinki zmieniły się w dzieła sztuki. Z pożytkiem dla środowiska i ludzi

Dobiega końca akcja „Eko Choinka”. Jej częścią był projekt „Dobro z natury”, w którym wzięły udział lubuskie artystki. Otrzymały od Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych deski z zeszłorocznej miejskiej choinki. Następnie mogły na nich namalować dowolny obraz, a gotowe dzieła przekazać na cele charytatywne.

Malarce Dorocie Komar-Zmyślony zależało na tym, aby zachować w obrazie naturalne piękno drewna.

Zobaczyłam tę deskę i wiedziałam, że namaluję deskę. Zainspirowała mnie uroda samej deski. Chciałam podtrzymać jej klimat, może wyostrzyłam jej piękno, dodałam trochę życia. Miejmy nadzieję, że będzie nieśmiertelna.

Dla artystki Renaty Brzozowskiej wyzwaniem był nietypowy format pracy.

Moja praca była bardzo spontaniczna, bo musiałam się dostosować do formatu, który nie jest dla mnie naturalny do pracy. Wolę kwadraty i zrównoważone pod względem proporcji kształty. Nazwałam więc obraz „Równowaga”. A że lubię malować kobiety i lubię te kolorystykę, którą tutaj zaprezentowałam, czyli dużo niebieskiego, to stało się to pretekstem, by stworzyć coś takiego.

Panie zdecydowały, że ich prace trafią na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. – Cel, czyli przekazanie pracy na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, nieodzownie łączył mi się z aniołami, z opieką, tym, że możemy na kogoś liczyć – mówi Lilianna Lilu Batory. Namalowała więc to, z czego jest znana, czyli właśnie anioły.

Z czym nam się kojarzy anioł? Na pewno z opieką, dobrocią, bezinteresownością, cierpliwością – wszystkimi cechami, których bardzo często potrzebujemy. Dlatego to skojarzenie było dla mnie bezdyskusyjne. Oprócz tego, że anioły to dobro, bardzo ważna jest dla mnie sentencja ojca Bruno Ferrero: „Wszyscy jesteśmy aniołami z jednym skrzydłem i możemy latać tylko wtedy, gdy obejmiemy drugiego człowieka”. To było dla mnie bardzo ważne nie tylko pod względem samej idei Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, ale i pod względem ogólnoludzkim, zwłaszcza w tych trudnych czasach – musimy zadbać o siebie nawzajem.

W ramach akcji „Dobro z natury” prace wykonało w sumie pięć artystek. Elementem działania pod nazwą „Eko Choinka” jest również zbiórka żywych choinek od mieszkańców miasta. Ta akcja potrwa do niedzieli, 31 stycznia.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00