ZIELONA GÓRA:

„Czemu chcą nas usunąć?” Handlowcy o planach likwidacji stoisk na cmentarzu

Stoiska z kwiatami i zniczami mają zniknąć ze starej części cmentarza przy ulicy Wrocławskiej. Miasto planuje zwiększyć tam liczbę miejsc parkingowych. Jak wskazywał wcześniej wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk, zapotrzebowanie na miejsca postojowe wzrasta w okresie święta Wszystkich Świętych. Chodzi również o miejsca dla osób z niepełnosprawnościami.

Departament Zarządzania Drogami Urzędu Miasta nie przewiduje przedłużenia handlowcom możliwości dzierżawy stoisk. Pismo w tej sprawie otrzymał m.in. pan Wiktor, właściciel stoiska handlowego na cmentarzu.

Dostaliśmy pisemną informację z urzędu miasta, że umowa nie będzie z nami przedłużona w następnym roku. Mam ją do końca roku, do 31 grudnia. pan Wiktor, handlowiec

Informacja o wygaśnięciu umowy dzierżawy. Fot.: Marcin Fijałkowski

Sprzedawcy zwracają uwagę, że ich ewentualna przeprowadzka na nową część cmentarza będzie większym obciążeniem finansowym. Pan Andrzej ma swoje stoisko od 25 lat, ale właśnie z powodów finansowych nie zdecyduje się kontynuować handlu.

Co im przeszkadza, że chcą nas usunąć? Kolega działa w tej sprawie z jakimś radnym i ma dać odpowiedź, co ustalą. Na nowy cmentarz już nie idę, bo opłaty są za duże. Będę rezygnował. Na razie zostało nas trzech – tak się wykruszyli, że tylu zostało. A tak to dorywczo, w sobotę, niedzielę przyjeżdżają kwiaciarze i sprzedają kwiaty.pan Andrzej, handlowiec

W ciągu tygodnia miejsca sprzedaży kwiatów i zniczy mają około kilkudziesięciu klientów. Najwięcej jest ich w okresie świątecznym.

W sprawie planowanej likwidacji stoisk na starej części cmentarza wypowiedział się radny Andrzej Bocheński. W Rozmowie na 96 FM stwierdził, że ostatnio problemów z miejscami parkingowymi nie było.

Stadion i duży parking przy nowym cmentarzu w zdecydowany sposób zabezpieczał potrzeby. Tym bardziej, że zlikwidujemy te miejsca przy starym cmentarzu, a zabierzemy na parkingu przy nowym. Więc to jest przesuwanie środków ciężkości, dokładanie kilometrów jednak większej części cmentarza, bo jest nas trochę więcej zakopanych na starym cmentarzu. Czy jest sens i jaka jest prawdziwa motywacja – tego nie wiem, ale jestem zainteresowany, bo już koledzy mnie pytali: “w czym problem, co wam to przeszkadza?”.Andrzej Bocheński

Na wiadomość o zamiarze budowy nowych miejsc parkingowych zareagowała radna Eleonora Szymkowiak. Więcej w poniższym materiale.

Na starym cmentarzu znikną stoiska ze zniczami

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00