ZIELONA GÓRA:

Co znajdziemy w Lubuskim Indeksie Zdrowia? Dane zebrał NFZ

Lubuski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia razem z Urzędem Statystycznym przygotował dane na temat ochrony zdrowia w województwie. Wziął pod uwagę 63 kryteria i 7 obszarów, by pokazać, jak faktycznie wygląda opieka medyczna.

Raport „Lubuski Indeks Zdrowia” powstawał we współpracy ze specjalistami – mówi Piotr Bromber, dyrektor lubuskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Nadając wagę poszczególnym kryteriom, rozmawialiśmy z przedstawicielami gmin, powiatu, Wydziału Lekarskiego, Izby Lekarskiej. Bardzo zależy nam na tym, żeby pokazywać, że można inaczej rozmawiać o ochronie zdrowia. To z jednej strony, ale żeby też uzmysłowić pacjentom, że ochrona zdrowia to nie tylko bliskość szpitala, liczba lekarzy, nakłady, ale również ich podejście do ochrony zdrowia. Czyli na przykład profilaktyka.Piotr Bromber

Źródłem informacji były również wyniki ankiet pozyskane od pacjentów. Zebrano ich prawie 1200.

Połączenie tego daje bardzo kompleksowe i sensowne podejście do tego, czym jest służba zdrowia w naszym regionie. Jest pewne zrankingowanie na podstawie tych 63 różnych wskaźników.Roman Fedak, dyrektor Urzędu Statystycznego w Zielonej Górze

Ponad połowa ankietowanych dobrze oceniła system ochrony zdrowia w województwie. Negatywne oceny stanowiły 18% odpowiedzi.

Opracowanie dotyczy również m.in. chorób cywilizacyjnych, liczby lekarzy oraz liczby placówek, które realizują świadczenia w ramach NFZ. Zauważono w nim problem właściwej opieki psychiatrycznej.

Więcej informacji o Lubuskim Indeksie Zdrowia poznamy w piątek na antenie Radia Index. Tego dnia o 9:30 gościem “Rozmowy na 96 FM” będzie Piotr Bromber, dyrektor NFZ.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: