ZIELONA GÓRA:

Co zmienił protest osób niepełnosprawnych? Rząd przypomina o funduszu solidarnościowym

Mija rok od sejmowego protestu osób niepełnosprawnych i ich opiekunów w sejmie. Postulatem było m.in. 500 złotych dodatku rehabilitacyjnego dla dorosłych niezdolnych do samodzielnej egzystencji oraz zwiększenie dostępności do świadczeń rehabilitacyjnych. Rząd zapewnił wtedy, że znajdzie rozwiązanie. Wprowadzono ustawę dotyczącą wsparcia osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Elżbieta Rafalska przedstawiła, jak obecnie funkcjonują przepisy. Wspomniała m.in. o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Działa on od początku tego roku.

Z tego funduszu będziemy realizować usługi opiekuńcze i specjalistyczne. Przeznaczamy 60 milionów złotych. Do 17 maja zostaną rozstrzygnięte oferty. Od tego momentu środki będą mogły być adresowane do samorządów, które są zainteresowane świadczeniem usług opiekuńczych i specjalistycznych dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności do 75. roku życia.<span class="su-quote-cite">Elżbieta Rafalska</span>

W ramach funduszu rząd proponuje też program tzw. opieki wytchnieniowej. Opiekunowie osób z niepełnosprawnościami będą mogli skorzystać z zewnętrznych usług, które ich odciążą. Ma to być 240 godzin opieki dziennej lub 2 tygodnie opieki całodobowej.

Możemy zabezpieczyć opiekę na kilka godzin, w zależności od tego, jak opiekun zgłasza. Taka osoba może w tym czasie załatwić sprawy urzędowe, zawodowe, jakie by to sprawy nie były. W ten sposób ma zabezpieczoną opiekę profesjonalnej osoby, nie musi się w tym czasie martwić, czy osoba niepełnosprawna ma wszystko to, co jest dla niej niezbędne.<span class="su-quote-cite">Elżbieta Rafalska</span>

Realizacja programu opieki wytchnieniowej, m.in. zatrudnianie opiekunów osób z niepełnosprawnościami, będzie po stronie samorządów. Ministerstwo natomiast zajmie się jego finansowaniem. Na ten cel ma 110 milionów złotych.

Dyrektor lubuskiego oddziału NFZ przypomniał z kolei, z jakich ustawowych ułatwień opieki zdrowotnej mogą korzystać osoby z niepełnosprawnościami. Są to np. specjalistyczne świadczenia ambulatoryjne bez skierowania i nielimitowane świadczenia rehabilitacji leczniczej. Wskazał również, że wzrosło zainteresowanie tymi usługami oraz nakłady finansowe, jakie przeznacza na nie NFZ.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00