ZIELONA GÓRA:

Bezpłatna sterylizacja i budki lęgowe. W Budżecie Obywatelskim są zadania na rzecz zwierząt!

Wielu osobom los zwierząt nie jest obojętny. Jednak w schronisku dla zwierząt wciąż przybywa kolejnych czworonogów, a placówka nie może samodzielnie pokryć wszystkich kosztów związanych z poprawą jakości życia przebywających tam zwierząt. W ubiegłym roku dzięki budżetowi obywatelskiemu udało się pozyskać milion złotych na zakup sprzętu do wyposażenia gabinetu weterynaryjnego znajdującego się w schronisku.

Część sprzętu już trafiła do placówki. Schronisko wzięło udział również w tegorocznej edycji BO, zgłaszając dwa zadania.

Pierwsze zadanie to Bezpłatna sterylizacja, kastracja i chipowanie zwierząt właścicielskich (nr 37). Tego typu zabiegi zmniejszają bezdomności zwierząt. – Sterylizacja i kastracja są zabiegami drogimi, zwłaszcza dla osób prywatnych i to właśnie jest jeden z głównych powodów, przez który właściciele zwierząt rezygnują z ich wykonania. Oba te zabiegi, oprócz zapobiegania niekontrolowanego rozmnażania się czworonogów, mają też wpływ na ich zdrowie zapobiegając wielu chorobom takim jak guzy (najczęściej listew mlecznych i jąder), ropomacicze, przerost prostaty, ciąża urojona itp. Możliwość bezpłatnej sterylizacji i kastracji sprawi, że na świat przyjdzie o wiele mniej kociąt i szczeniąt, które w przyszłości zasiliłyby szeregi zwierząt bezdomnych lub też niestety zostałyby porzucone i skazane na śmierć – informują pracownicy schroniska dla bezdomnych zwierząt.

Istotne jest także chipowanie zwierząt. Wpływa ono na zmniejszenie liczby bezdomnych czworonogów. Wiele osób jednak nie decyduje się na taki zabieg, niektórzy ze względu na koszty, inni po prostu nie wiedzą o istotności takich działań. Schronisko przyznaje, że dzięki posiadaniu przez zwierzę zarejestrowanego chipa, z roku na rok zwiększa się ilość odbieranych pupilów przez właścicieli.

Zadanie nr 36: Stworzenie schronień dla jeży, wiewiórek itp., kotów wolno bytujących oraz budek lęgowych dla ptaków to drugie zgłoszone zadanie na rzecz zwierząt.  Jak informuje schronisko rozwijając miasta, budując osiedla, odbieramy dom zwierzętom. Wiele dzikich zwierząt straciło miejsca hibernacji lub lęgu, a co za tym idzie mają też coraz mniej możliwości ich stworzenia. Stąd pomysł na stworzenie na wybranych, bezpiecznych i odpowiednich terenach, alternatywne miejsca bytowania, czyli budki specjalnie dostosowane do  poszczególnych gatunków.

Zwierzęta, którym w pierwszej kolejności schronisko chce pomóc to:
– koty wolnobytujące, które szukają schronienia zwłaszcza w okresie zimowym. Koty te są naturalnymi czyścicielami miast z gryzoni takich jak myszy i szczury;
– jeże europejskie ze względu na coraz mniejszą ilość terenów zielonych w mieście potrzebują budek hibernacyjnych. Jeże jako owadożercy są naturalnymi czyścicielami miast z owadów i małych gryzoni;
– wiewiórka pospolita, która ze względu na coraz mniejszą ilość drzew nie ma gdzie się schronić i gdzie gniazdować;
– jerzyk zwyczajny potrzebuje budek lęgowych – te ptaki to naturalni czyściciele miast z komarów; przez lata dostosowały się do życia w blokowiskach, ale w ostatnim okresie niszczy się ich miejsca bytowania;
– wróble, które są naturalnymi czyścicielami miast. Ze względu na dynamiczny rozwój miasta oraz zmniejszenie ilości miejsc lęgowych jest tych ptaków coraz mniej;
– inne ptaki, takie jak sroki, wrony, gawrony, szpaki itp. – one również mają coraz mniejsze możliwości do lęgu;
– nietoperze – są naturalnymi czyścicielami miast z komarów i innych owadów – potrzebują spokojnych i bezpiecznych schronień.

Zagłosujecie na jedną z inicjatyw zielonogórskiego schroniska? Formularz zgłoszeniowy znajdziecie tutaj:  Budżet Obywatelski 2020.

Zachęcamy innych autorów projektów do kontaktu z nami, by w Radiu Index opowiedzieć o swojej inicjatywie. Zgłaszajcie się do nas za pośrednictwem Facebooka, a także mailowo. Adres znajdziecie na portalu wZielonej.pl.
Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00