UCZELNIA:ZIELONA GÓRA:

Będziemy mieć mobilny dom kultury? Taki pomysł wypłynął z Cigacic

Znany dotąd z koncertów czy warsztatów filmowych, Statek Kultury w Cigacicach będzie tym razem miejscem spotkania samorządowców, działaczy kulturalnych oraz naukowców z Uniwersytetu Zielonogórskiego. Jego uczestnicy poznają pomysł na rozwój lubuskich gmin. A jest on związany właśnie ze statkiem.

Zaproszenie do Cigacic otrzymały władze gmin położonych nad Odrą, a także marszałek województwa Elżbieta Polak i przedstawiciele instytucji kultury – takich jak Lubuski Teatr czy galeria BWA.

Szykuje się nam bardzo interesujące spotkanie. Celem jest ustalenie zakresu wspólnych działań na przyszłe lata. Statek Kultury ma ideowo taki cel, żeby połączyć siły w województwie (szczególnie w tej części województwa) we wspólnych działaniach w obszarze kultury, edukacji i turystyki.Krzysztof Zdanowicz, Statek Kultury

Osoby zaangażowane w projekt „Statek Kultury” chcą wypłynąć poza cigacicki port. Planują stworzyć mobilny dom kultury, który będzie zatrzymywał się w nadodrzańskich miejscowościach. Na jego pokładzie poprowadzą różne akcje edukacyjne i kulturalne.

Działania, które mają na celu aktywizację lokalnej społeczności do wspólnych, ciekawych działań. W ich wyniku mają powstawać różnego typu materiały, które będą przydatne dla gmin, dla turystyki, rozwoju tych obszarów.Krzysztof Zdanowicz

Swój wkład w rozszerzanie działalności Statku Kultury będzie mieć także Uniwersytet Zielonogórski. Odbyły się już wstępne rozmowy z rektorem, który pozytywnie odniósł się do tej inicjatywy. Działacze kulturalni z Cigacic włączą też do współpracy cztery uczelniane instytuty.

Jest to Instytut Sztuk Wizualnych, Instytut Historii, Instytut Budownictwa i Instytut Inżynierii Środowiska. Są to chyba najbliższe nam rejony współpracy.Krzysztof Zdanowicz

Spotkanie w sprawie Statku Kultury odbędzie się dziś (29.11.) o 18:00 na jego pokładzie. Jednostka cumuje w porcie w Cigacicach. W styczniu osoby zainteresowane projektem porozmawiają natomiast na lądzie – będzie to spotkanie robocze pod patronatem dyrektora Lubuskiego Teatru.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00