ZIELONA GÓRA:

Będzie nowy obiekt dla szkoły muzycznej. Zajęcia przeniosą się w jedno miejsce

Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia będzie miała odnowioną siedzibę. W miejscu dawnego Domu Harcerza zostanie dobudowany nowy obiekt. – To będzie szkoła z prawdziwego zdarzenia – mówił w trakcie podpisania umowy prezydent Janusz Kubicki.

Obiekt będzie się składał z czterech kondygnacji. Znajdą się w nim sale do ćwiczeń dla różnych sekcji instrumentalnych, jak również pomieszczenia, którymi obecnie szkoła muzyczna nie dysponuje, takie jak sala koncertowa.

Sala koncertowa na 340 miejsc, spełniająca wymagania akustyczne najwyższej jakości. Oprócz tego – sala kameralna na 120 miejsc, foyer, garderoby dla artystów, bo szkoła muzyczna to nie tylko edukacja, ale również prezentacje gości z zewnątrz. Będą sale lekcyjne do zajęć indywidualnych dla poszczególnych sekcji: instrumentów smyczkowych, sekcji pianistycznej, instrumentów dętych. Także magazyn instrumentów, sale administracyjne, pomieszczenie, gdzie dzieci będą mogły zjeść posiłek, szatnie dla dzieci.

Za pierwszy etap inwestycji będzie odpowiadała firma LK Invest z Wrocławia. Wybuduje fundamenty, po czym przekaże teren budowy następnemu wykonawcy. Ten będzie wyłoniony w następnym przetargu.

Jesteśmy na etapie fundamentów. Mamy na to 6 miesięcy od przekazania terenu budowy. Teren przejmiemy w najbliższy poniedziałek. Zaczniemy od palowania pod płytę fundamentową – to rozpoczniemy w październiku. Dalej będziemy realizować prace żelbetowe.

– Złożyłyśmy razem z księgową kolejny projekt inwestycyjny o środki finansowe na kolejny etap. Jest to brane pod uwagę, żeby realizować w następnym roku kolejny przetarg – dodaje dyrektor szkoły. Na utworzenie nowego budynku placówki jest na razie zabezpieczonych około 35 milionów złotych.

Inwestycja uzyskała dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jest szansa na to, żebyśmy zrealizowali marzenia dziesiątek, setek dzieciaków, które kochają muzykę i które chciałyby kształcić się w tym zakresie, a do tej pory nie miały takiej szansy. Jest to naprawdę ważna i istotna dla mnie chwila. Powstanie coś, co wzbogaci mapę Zielonej Góry.

Z nowego obiektu cieszą się również rodzice podopiecznych szkoły muzycznej. – Wreszcie nasze dzieci będą mogły uczyć się w normalnych warunkach – mówił Andrzej Łączak, przewodniczący rady rodziców.

W takich warunkach, w jakich uczą się inne dzieci w XXI wieku, czyli w ogólnokształcącej szkole muzycznej, w jednym miejscu, w normalnie wyposażonych salach. Z salą koncertową, która dla dzieci uczących się w szkole muzycznej jest tak ważna, jak sala gimnastyczna w normalnych szkołach.

Obecnie Państwowa Szkoła Muzyczna w Zielonej Górze mieści się w kilku obiektach: przy alei Niepodległości, w miejscu byłego Domu Harcerza i przy ulicy Chrobrego (tam znajduje się sekretariat).

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00