ZIELONA GÓRA:

7 pokoi na Głowackiego czeka na lokatorów. Czym są lokale treningowe?

Centrum Usług Opiekuńczych w Zielonej Górze zmieni swój statut. Wynika to z poszerzenia działalności placówki. Oprócz pomocy osobom chorym w ich domach czy prowadzenia Ośrodka Terapii Zajęciowej będzie zajmować się podopiecznymi w tzw. mieszkaniach treningowych.

Chronione mieszkania treningowe to miejsca, które posłużą osobom z chorobami psychicznymi. W nich, pod okiem opiekuna, będą przygotowywane do samodzielnego życia.

Mieszkania chronione przeznaczone dla tych osób, mają przede wszystkim usprawnić je w codziennych czynnościach oraz w tym, aby mogły podjąć pracę i normalnie funkcjonować w społeczeństwie. Nie było do tej pory w Zielonej Górze takich mieszkań chronionych. Rodzice osób z chorobami psychicznymi bardzo prosili o ich powstanie. Udało się pozyskać środki od wojewody lubuskiego, był w tym również wkład własny miasta.<span class="su-quote-cite">Wioleta Haręźlak, dyrektor Departamentu Edukacji i Spraw Społecznych Urzędu Miasta</span>

Mieszkania treningowe powstały przy ulicy Głowackiego. Jest to 7 pokoi. Są już chętni do zamieszkania w nich.

To są pojedyncze pokoje urządzone w standardzie. Każdy z tych pokoi będzie doposażony przez samego mieszkańca. Będą się tam znajdowały jego prywatne rzeczy – zdjęcia, ulubiony fotel, poduszka lub inne elementy, które będą jeszcze bardziej wiązały go z tym miejscem. Do tego zatrudnieni są terapeuci odpowiedzialni za trening dla tych osób. Trening oczywiście w cudzysłowie, bo chodzi tak naprawdę o to, by stali się oni bardziej samodzielni, potrafili funkcjonować w społeczeństwie.<span class="su-quote-cite">Wioleta Haręźlak</span>

Pobyt w mieszkaniach treningowych będzie płatny. To również element nabywania samodzielności – mieszkańcy będą odpowiadać za rachunki za prąd, wodę czy środki czystości. Poziom odpłatności będzie zależał od dochodu.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00