ZIELONA GÓRA:

45 lat ewolucji elektrociepłowni: skończyła się epoka węgla, pora na parę i gaz

„To 45-latek, ale bardzo zadbany”. Tak można powiedzieć o zakładzie, który dostarcza ciepło i energię elektryczną do domów wielu zielonogórzan. Elektrociepłownia obchodzi w tym roku swój jubileusz.

Marian Babiuch, były prezes elektrociepłowni uważa, że jej 45-lecie da się podzielić na części. To trzy piętnastoletnie okresy w historii firmy. Każdy z nich to przełomowy etap.

Mija 45 lat, od kiedy uruchomiono pierwszy kocioł. To był 1974 rok. Ja te 45 lat mógłbym podzielić na trzy 15-letnie okresy. Lata 1974-1989 – praktycznie wtedy rozbudowywała się elektrociepłownia, ale w kierunku produkcji ciepła. Później mamy lata 1989-2004. Wydzieliliśmy się z zakładu energetycznego i przygotowaliśmy budowę bloku gazowo-parowego. To jest ta druga piętnastka, najbardziej twórcza. Mija kolejne 15 lat, od 2004 roku to bardziej takie „spijanie pianki”.Marian Babiuch

Rozwój elektrociepłowni niemal od samego początku śledził Jerzy Wojnicz. Przepracował tam 38 lat i osobiście uczestniczył w tym, jak firma odchodziła od pozyskiwania energii z węgla.

Przyszedłem do pracy w roku 1981, w lutym. Wówczas oddawano do użytku czwarty kocioł parowy. W międzyczasie, kiedy przyszedłem do pracy na stanowisku dyżurnego inżyniera ruchu, akurat uczestniczyłem przy budowie kolejnych kotłów wodnych, później bloku gazowo-parowego. Blok gazowo-parowy powstał w 2004 roku. A ja, gdy byłem jeszcze czynny zawodowo, żegnałem węgiel. Ostatnie wagony węgla wyjeżdżały do Wrocławia i uroczyście je żegnałem.Jerzy Wojnicz

Obecny prezes, Krzysztof Kwiecień, potwierdza, że zakład jest bardziej ekologicznym miejscem produkcji energii elektrycznej i ciepła. Ostatnio zakończyła się rozbiórka komina z dawnego bloku węglowego.

Produkujemy ciepło i energię elektryczną z gazu lokalnego w bardzo efektywny sposób. Nie przyczyniamy się do smogu, my smog zwalczamy. Zachęcamy do przyłączenia się do sieci ciepłowniczej. To już ostateczne pożegnanie z epoką węglową. Węgla nie używamy już od 2012 roku, ale w tym roku likwidując ostatnie pozostałości po erze węgla, szykujemy teren pod przyszłe inwestycje.Krzysztof Kwiecień

Poza ekologią elektrociepłownia stawia na odpowiedzialność społeczną. Co roku wspomaga mieszkańców, którzy nie są w stanie opłacić rachunków za prąd i ciepło.

To ważna firma, która pamięta również o tym, że jest w mieście Zielona Góra. Pomaga tym, którzy tej pomocy potrzebują. Przekazuje corocznie kilkadziesiąt tysięcy złotych, abyśmy mogli zapłacić rachunki za tych, którzy nie mają środków finansowych. Wspiera również kluby sportowe, więc naprawdę to ważna firma w krajobrazie miasta Zielona Góra.Janusz Kubicki, prezydent Zielonej Góry

Z okazji 45-lecia elektrociepłowni przygotowano wystawę, która prezentuje m.in. inwestycje oraz zadania firmy. Uhonorowani zostali również zasłużeni pracownicy.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00