ZIELONA GÓRA:

„1% podatku – 100% serca”. Caritas zachęca do przekazywania wsparcia

Pierwsze miesiące roku to czas obowiązkowego rozliczenia z fiskusem. Organizacje pożytku publicznego przypominają wtedy o możliwości przekazania 1% podatku na ich rzecz. W województwie lubuskim podatnicy mogą go przeznaczyć np. na Caritas diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

W minionym roku do diecezjalnej Caritas trafiło ponad 780 tysięcy złotych z 1% podatku. Przeznaczono je np. na letni wypoczynek dzieci i młodzieży oraz zakup plecaków w ramach akcji „Z uśmiechem do szkoły”.

Poza tym pozostała kwota została przeznaczona m.in. na dofinansowanie funkcjonowania schroniska dla bezdomnych, łaźni, ogrzewalni, magazynów pomocy rzeczowej i żywnościowej, świetlicy dla dzieci, przedszkola. Ale też dzięki środkom z tytułu 1% podatku mogliśmy dofinansowywać takie akcje, jak diecezjalny Dzień Dziecka, diecezjalna sieć klubów seniora „Aktywna Jesień” czy różnego rodzaju działania w ramach wolontariatu Caritas.Anna Maria Fedurek, rzecznik prasowy Caritas diecezji zielonogórsko-gorzowskiej

Największa kwota, bo ponad 500 tysięcy złotych, wspomogła podopiecznych Caritas, którzy potrzebują środków na leczenie i rehabilitację. Organizacja prowadzi dla nich 116 subkont. Ze wsparcia korzysta m.in. pani Irena Wolańska-Baniak, która opiekuje się niepełnosprawną córką Pauliną. Sama również pomaga innym.

Paulina ma 24 lata, dziecięce porażenie mózgowe, niedowład czterokończynowy. Dzięki Caritas i temu jednemu procentowi ma pionizator i elektryczne łóżko na pilota. Są też pieniądze na lekarstwa, bo Paulina jest po operacji kręgosłupa. Ale nie opieram się na tym, żeby wszystko dostać, przyjść do Caritasu, bo mi potrzeba. Zorganizowałam kurtki dla mężczyzn i dla pań. Sama przyszłam w męskiej, bo swoją oddałam jednej staruszce.Irena Wolańska-Baniak

Aby oddać 1% podatku na Caritas diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, należy w rubrykę PIT-u, która dotyczy organizacji pożytku publicznego, wpisać numer KRS: 226818. Od 15 lutego będzie można to zrobić również drogą elektroniczną – wejść w swój PIT na stronie podatki.gov.pl i wprowadzić w nim numer KRS.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: