WINOBRANIEZIELONA GÓRA:

Policyjne statystyki Winobrania: ponad 800 interwencji, 700 wykroczeń, ponad 70 nietrzeźwych

To było pracowite dziewięć dni. Kolejne Winobranie można jednak zaliczyć do w miarę bezpiecznych. Przy zabezpieczaniu imprezy zielonogórskich policjantów wspomagały służby z całego województwa. Po raz drugi do służby w Zielonej Górze przyjechali także słuchacze Szkoły Policji w Katowicach.

Dzięki temu wsparciu dziennie mogliśmy wystawić do służby ok. 100 policjantów. Byli zaangażowani wyłącznie w czuwanie nad bezpieczeństwem wszystkich uczestników Winobrania i imprez towarzyszących. Ponadto w weekendy policjantów było dużo więcej – nawet 150 w każdy weekendowy dzień. Mając doświadczenie z lat ubiegłych, wiedzieliśmy, że właśnie w weekendy do Zielonej Góry zjeżdża najwięcej turystów.Małgorzata Stanisławska, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze

Funkcjonariusze nie odnotowali szczególnie wielu niebezpiecznych zdarzeń. Podjęli jednak mnóstwo interwencji – ponad 800. Głównie dotyczyły zakłócania porządku, spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych oraz zakłócania ciszy nocnej.

Jakie przestępstwa odnotowano na Winobraniu lub w jego obrębie?

Takim newralgicznym dniem była pierwsza sobota Winobrania. Doszło wtedy do pobicia. Jego sprawca został już, decyzją Sądu Rejonowego w Zielonej Górze, aresztowany na 2 miesiące. Mieliśmy też takie zdarzenie, które zostało początkowo zakwalifikowane jako rozbój. Natomiast po przesłuchaniu świadków okazało się, że było to zdarzenie związane ze zwrotem wierzytelności. Jeśli chodzi o inne zdarzenia winobraniowe, to doszło do jednego oszustwa. Mieliśmy też odnotowane groźby, 2 przypadki uszkodzenia mienia i kradzież. Podczas Winobrania zatrzymaliśmy także 4 osoby za przestępstwa narkotykowe.Małgorzata Stanisławska

Policjanci zatrzymali też 18 osób poszukiwanych i 16 sprawców przestępstw na gorącym uczynku. Ujawnili ponad 700 wykroczeń. W porównaniu z poprzednim rokiem odwieźli także więcej osób do izby wytrzeźwień bądź do miejsca zamieszkania. Było to 71 osób (w ubiegłym roku – 35).

Oprócz dodatkowych służb, pomocny policjantom był miejski monitoring. W całym mieście działa ok. 30 kamer. Funkcjonariusze uważają, że sama ich obecność dyscyplinowała uczestników Winobrania.

Poza tym w czasie imprezy policja prowadziła akcję „Trzeźwy kierowca”. Zatrzymanych zostało 8 kierowców pod wpływem alkoholu oraz 4 osoby bez prawa jazdy.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: