WINOBRANIEZIELONA GÓRA:

O lubuskiej winnicy i nie tylko. Winobraniowe wystawy w muzeum

Jedną z instytucji, która upowszechnia winiarską historię Zielonej Góry, jest Muzeum Ziemi Lubuskiej. W piwnicy budynku działa stała ekspozycja Muzeum Wina. Muzealnicy idą jednak o wiele dalej i co roku organizują czasową ekspozycję – z cyklu „Winnice lubuskie wczoraj i dziś”.

W muzeum można już oglądać wystawę „Bachus nad Odrą – Winnica Kinga w Starej Wsi”. Prezentuje ona historię i pracę jednej z winnic koło Nowej Soli.

Winnica Kinga jest jedną z najstarszych w naszym regionie. Powstała jeszcze w latach 90. ubiegłego wieku. Miała różne losy. Był taki moment, kiedy w 2007 r. przechodziła przez Polskę fala powodzi i ta winnica została totalnie zalana. Ostała się tylko jedna roślinka. Właściciele zastanawiali się, co robić. Ale doszli do wniosku, że skoro ta jedna roślinka została, to jest to znak i warto pracę kontynuować. Potem winnica jeszcze bardziej się rozwinęła.Alicja Błażyńska, rzecznik prasowy Muzeum Ziemi Lubuskiej

Ponadto jutro o 17:00 zostanie otwarta wystawa związana z historią Zielonej Góry. Będzie to prezentacja rękopisów ze zbiorów Archiwum Państwowego w Zielonej Górze.

Pokazujemy na tej wystawie zielonogórskie manuskrypty z lat 1382-1799. Wystawa nosi tytuł pochodzący jakby z łaciny – „Archivum Grünbergensium”. Pokażemy około 20 rękopisów, które do tej pory nie za bardzo były udostępniane. Większość z nich znajdowała się w zasobach Archiwum Państwowego we Wrocławiu. Przed wojną władze Grünberga zdeponowały je w tamtym archiwum. Po wojnie bardzo trudno było je odzyskać. Ale po latach pertraktacji udało się Archiwum Państwowemu w Zielonej Górze otrzymać je z powrotem.Alicja Błażyńska

Na ekspozycję składają się dokumenty królewskie, cesarskie i miejskie. Uzupełnieniem kolekcji ze zbiorów Archiwum Państwowego są m.in. „Extract Protocolli”. To wyciągi z protokołów sporządzonych na procesach czarownic w XVII wieku, które znajdują się w zasobach muzeum.

Dodajmy, że na Winobranie muzeum zmieniło swoje godziny otwarcia. Do piątku jest czynne w godzinach 11:00-17:00, w sobotę – od 10:00 do 15:00, a w niedzielę – od 10:00 do 16:00.

Zobacz więcej
Back to top button
X