WINOBRANIEZIELONA GÓRA:

Jak kiedyś wyglądało Winobranie? Dowiesz się w „Norwidzie”

Winobranie to święto z bogatą historią. Również same tradycje winiarskie miasta i regionu są tematem wartym uwagi. Prezentuje je wystawa w bibliotece Norwida, zatytułowana „Lubuskie winiarstwo”.

Ekspozycja składa się z książek o winiarstwie. Znajdziemy na niej m.in. publikację Mirosława Kuleby „Enographia Thalloris”, nagrodzoną kilka lat temu Lubuskim Wawrzynem. Są też przedmioty związane z winiarstwem, które pochodzą ze zbiorów naszych muzeów.

Nie chcieliśmy nastawiać się wyłącznie na książki. Jest dużo więcej zdjęć, mniej więcej 60, 70% wystawy to zdjęcia i ich reprodukcje. Również puchary, kielichy cechowe. Co warto powiedzieć, zbiory pochodzą nie tylko z naszych kolekcji bibliotecznych, ale przede wszystkim z Muzeum Ziemi Lubuskiej i Muzeum Archeologicznego Środkowego Nadodrza w Świdnicy. Również ze zbiorów prywatnych i tu wielkie podziękowania dla pana Przemysława Karwowskiego, który umożliwił nam wykorzystanie jego zbiorów.dr Paweł Kalisz, Dział Informacji Regionalnej i Bibliograficznej biblioteki Norwida

W bibliotece poznamy także biografie osób związanych z lubuskim winiarstwem i obejrzymy pocztówki i mapy. Możemy prześledzić winiarską historię Zielonej Góry również za czasów, kiedy była ona jeszcze Grünbergiem.

Mamy dzięki uprzejmości Muzeum Ziemi Lubuskiej zdjęcia z albumu firmy Raetsch. Można tam zobaczyć, jak Winobranie przebiegało dawniej, jak wyglądały stoiska. Można porównać sobie, jak to wygląda w tej chwili, chociaż pogoda nie zachęca, przynajmniej na razie. Ale myślę, że będzie tylko lepiej.dr Paweł Kalisz

Wystawa odbywa się w ramach Winobrania, ale jest również elementem konferencji „Winiarstwo lubuskie a media”, którą zorganizuje biblioteka. Ekspozycję można oglądać do 20 września.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00