UCZELNIA:

Zmagania z „chyżym nurem” i „Szczebrzeszynem” – XII Dyktando Uniwersyteckie

„Jak często potykasz się o własny język?” – to pytanie zadali studentom (i nie tylko) organizatorzy XII Dyktanda Uniwersyteckiego. W auli biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego ponownie można było zmierzyć się z tekstem przygotowanym przez prof. Mariana Bugajskiego.

Konkurs przygotowało Europejskie Forum Studentów AEGEE Zielona Góra i zespół kół naukowych „Gradiam”. – Podstawową, myślę, że kluczową atrakcją dla uczestników powinna być obecność prowadzącego, profesora Mariana Bugajskiego, który sprawia, że dyktando jest bardziej ciekawe – mówił o rywalizacji Tadeusz Markiewicz z „Gradiamu”. Uczestnicy podeszli do dyktanda z ciekawością, ale i obawą, czy sprostają zadaniu. Niektórzy brali udział w poprzednich edycjach konkursu i wspominają go jako trudny.

Zanim prof. Marian Bugajski odczytał dyktando, przypomniał XV-wieczny „Traktat o ortografii polskiej” Jakuba Parkoszowica. Zaczyna się on od słów „Kto chce pisać doskonale/ język polski i też prawie/ umiej obiecado moje/ którem tak napisał tobie”. Tekst językoznawcy był inspirowany tym utworem.

Mistrzem ortografii został Arkadiusz Kleniewski, drugie miejsce zajął student dziennikarstwa na Uniwersytecie Zielonogórskim – Kacper Frąckowiak, a trzecie – absolwentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Karolina Wasik.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00