AUDYCJE 96 FM:UCZELNIA:ZIELONA GÓRA:

W Zielonej Górze powstanie nowe Uniwersyteckie Liceum im. A. Humboldta [Kwadrans Akademicki]

Wkrótce na mapie oświatowej naszego miasta pojawi się Uniwersyteckie Liceum im. Aleksandra Humboldta. W programie “Kwadrans Akademicki” rozmawialiśmy z dr hab. Radosławem Domke, prof. UZ z Instytutu Historii o innowacyjnych metodach kształcenia w nowej szkole średniej i indywidualnym podejściu do uczniów.

W nowym roku szkolnym 2021 roku, już od września akademiccy nauczyciele współpracujący z niepublicznym Liceum im. A. Humboldta będą realizować programy nauczania uwzględniające ramy programowe Ministerstwa Edukacji i Nauki, kształcąc młodzież z zakresu przedmiotów ścisłych, przyrodniczych i humanistycznych. Najważniejszy będzie tzw. “projekt matura”, na który wykładowcy mocno stawiają. Koniec ma wieńczyć dzieło!

Najważniejszym dla nas zadaniem i tym, czym chcemy przyciągnąć młodego absolwenta szkoły podstawowej i jego rodziców do współpracy z nami jest “Projekt Matura”. Od trzeciej i czwartej klasy, przez dwa ostatnie lata nauki będziemy pracować nad tym, by jak najlepiej przygotować ucznia do matury, bez potrzeby dodatkowych korepetycji. Zaplanujemy ilość godzin przedmiotów maturalnych tak by chodzący do szkoły uczeń mógł mieć czyste sumienie, że już nie musi dodatkowo angażować swojego czasu i pieniędzy na dokształcanie się poza naszą placówką. Taką mamy ideę. Chcemy by jak największa część naszych absolwentów zdała egzamin maturalny wzorowo.

Trzeba podkreślić, że ambitnym planem wykładowców jest poszerzanie horyzontów wiedzy licealistów również w zakresie artystycznym. Między innymi organizowane będą warsztaty teatralne przy współpracy z aktorami Lubuskiego Teatru.

Czy to będzie szkoła taka jak inne? Oczywiście, że nie. Profesor Radosław Domke, który jest dyrektorem nowej placówki podkreśla, że bardzo ważny będzie związek ucznia z nauczycielem, który będzie mentorem – przewodnikiem pomagającym innym zrealizować swój potencjał.

Atmosfera lekcji już nie będzie taka sama jak dawniej, posłużę się tutaj terminem, autorytarna. Nauczyciel ma być kimś w rodzaju partnera, lidera dla młodego człowieka, który będzie go prowadził przez arkana tych wątków, które go interesują. Będziemy zajmować się przydzielaniem takich mentorów, pracujących z uczniami oprócz nauczycieli. Zadaniem mentora będzie opieka nad uczniem przez 4 lata nauki, jednak ta relacja będzie inna od tej, którą mamy w obecnym systemie – uczeń wychowawca, który przykładowo kara za złe zachowanie, ponieważ z tym trochę kojarzy się wychowawca. Mentor będzie miał za zadanie uchwycić jakie są podstawowe zainteresowania i talenty licealisty, aby pomóc mu odpowiedzieć na pytanie, kim chce zostać i jak najlepiej poprowadzić go do tego celu. Mentor ma uczniowi doradzać na początku jego kariery naukowej i zawodowej.

Uniwersyteckie Liceum im. A. Humboldta nie tylko będzie przygotowywać młodzież do kontynuowania dalszej nauki na zielonogórskiej uczelni, ale doda również “skrzydeł” tym wszystkim absolwentom, którym się marzą  uczelnie wyższe w kraju i zagranicą.

W programie “Kwadrans Akademicki” będziecie mogli również się dowiedzieć o warunkach rekrutacji na Uniwersyteckie Liceum, która wystartuje już na wiosnę 2021 roku.

Program Kwadrans Akademicki w każdy czwartek po godzinie 14:00, na radiowej antenie 96fm i facebooku Radia Index.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00