UCZELNIA:

UZ uczy też zdrowego podejścia do życia. Oswaja z tematem przeszczepów [Festiwal Nauki 2018]

Uniwersytet Zielonogórski jest bardzo blisko idei transplantacji. Propaguje wiedzę o przeszczepach, świadomą zgodę na oddawanie narządów, organizuje spotkania z osobami po transplantacjach, a robi to w sposób bardzo przystępny. Temu, by zaznajomić zielonogórzan z zagadnieniem przeszczepów, służy też Festiwal Nauki.

Nie tylko poprzez Bieg dla Transplantacji, ale i akcję informacyjną. Prowadzi ją zielonogórski oddział Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Nerka”, a wspomaga m.in. stowarzyszenie LIVER.

Był tutaj kącik dla dzieci, aby mogły one poznać, jak wygląda zdrowy tryb życia, co to jest transplantacja i na czym polega. Wszystko wyjaśnione w prosty sposób – mamy tu model serca, wątroby i nerek, aby można było pokazać, gdzie są te organy. Były także osoby, które są po przeszczepach lub czekają na przeszczep. Można było podejść do nich i zapytać, jak im się żyje, kiedy nie muszą być trzy razy w tygodniu na dializie, ale przyjść tu i porozmawiać z innymi.<span class="su-quote-cite">prof. Bogumiła Burda, prezes zielonogórskiego oddziału Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Nerka”</span>

Zdrowotnie w Festiwal Nauki zaangażowali się też studenci Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Członkowie Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland przygotowały np. akcję „Szpital Pluszowego Misia”. Pokazują maluchom, że szpital i lekarze to nic przerażającego.

Więcej w poniższych rozmowach.

prof. Bogumiła Burda

Paweł Bednarek

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00