UCZELNIA:

Uczelnia ramię w ramię z przemysłem farmaceutycznym

– Przyszłość to jest nauka i wdrażanie jej do przemysłu – powiedział dziś Krzysztof Kopeć, prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego, z którym list intencyjny podpisał Uniwersytet Zielonogórski.

Porozumienie zakłada współpracę uczelni z branżą farmaceutyczną. Ma być ona prowadzona w wymiarze badawczo-rozwojowym w Instytucie Nauk Biologicznych.

Jestem osobą, która najbardziej się cieszy z podpisania tego porozumienia. Tu są dwa ważne aspekty. Pierwszy to szansa dla studentów, którzy będą mogli odbywać praktyki w branży farmaceutycznej i pozwoli to na jeszcze lepszy rozwój biotechnologii jako kierunku. Druga ważna rzecz to możliwość prowadzenia badań przedklinicznych.

Prof. Wojciech Strzyżewski, rektor-elekt Uniwersytetu Zielonogórskiego zwrócił uwagę na aspekt dydaktyczny. – Liczę, że nastąpi współpraca w zakresie kształcenia studentów, również doktorantów.

Mamy przepisy mówiące o tzw. doktoratach wdrożeniowych, które pozwalają łączyć badania naukowe na uczelni z pracą zawodową w jednostkach innowacyjnych, w tym przypadku firmach farmaceutycznych. Ten rodzaj współpracy podnosi działalność uniwersytetu na zupełnie inny poziom niż dotychczas w zakresie biotechnologii i badań związanych z farmaceutyką.

Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego reprezentuje 15 wiodących krajowych producentów leków. Zrzesza firmy polskie i te, które zdecydowały się w Polsce rozpocząć działalność produkcyjną.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego produkcja w zakresie farmacji, to obecnie najbardziej innowacyjna branża w Polsce.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00