UCZELNIA:

Trzeźwe spojrzenie na zdrowie dziecka? Ciąża bez alkoholu. O tym wkrótce na uczelni

Abstynencja w okresie ciąży powinna być oczywistą sprawą. Niestety, coraz częściej lekarze mówią o FASD, czyli spektrum płodowych zaburzeń alkoholowych. Uświadomieniu, jak wielkie jest to zagrożenie dla dziecka, posłuży spotkanie na Uniwersytecie Zielonogórskim.

Jeśli przyszła matka spożywa alkohol, może skończyć się to śmiercią płodu, zaburzeniami fizycznymi i psychicznymi. Konsekwencji jest wiele, w przeciwieństwie do ośrodków diagnostycznych w kraju.

Wyróżniamy w tym obszarze kilka różnych odmian FASD. Jest to płodowy zespół alkoholowy, tak zwany FAS, niepełny FAS lub neurorozwojowe zaburzenia zależne od alkoholu. Wspólnym i niezmiennym elementem wszystkich tych rozpoznań jest nieprawidłowy rozwój centralnego układu nerwowego u dzieci. Skutki ekspozycji dziecka na alkohol obserwujemy później w jego dorosłym życiu. Jeśli chodzi o rozpoznanie FASD, jest to rzecz jeszcze bardzo trudna. Istnieje niewiele ośrodków, które te zaburzenia diagnozują.Lucyna Poźniak, kierownik Biura Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zielonej Górze

Konferencja na Uniwersytecie Zielonogórskim ma przybliżyć ten problem. Uczelnię odwiedzą uznani specjaliści w dziedzinie badań nad FASD, m.in. dr Teresa Jadczak-Szumiło i dr Krzysztof Liszcz. W spotkaniu wezmą też udział psychologowie, pracownicy socjalni i asystenci rodzin. Informacje, które przekażą eksperci, będą szczególnie ważne dla przyszłych rodziców.

Jeśli chcemy mieć potomstwo, to w pewnym momencie musimy się zastanowić, czy chcemy mieć zdrowe dziecko, czy jest nam to obojętne. Później, gdy takie dziecko przyjdzie na świat, okazuje się, że niewiele można dla niego zrobić. Czeka nas wtedy bardzo trudna rehabilitacja, a ośrodków rehabilitacyjnych i terapeutycznych jest naprawdę niewiele. Dlatego lepiej zapobiegać, wcześniej zastanowić się niż przez całe życie ponosić konsekwencje.Lucyna Poźniak

Konferencja odbędzie się 23 maja od godziny 9:00 w auli C na kampusie Uniwersytetu Zielonogórskiego przy alei Wojska Polskiego. Patronat nad konferencją objął m.in. rektor uczelni, prof. Tadeusz Kuczyński i wiceprezydent Zielonej Góry, Wioleta Haręźlak. Więcej o spotkaniu – w zapisie rozmowy.

Lucyna Poźniak

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00