UCZELNIA:

Szyfry nie mają przed nimi tajemnic. Zielonogórzanie łamią je najlepiej!

Najlepszych specjalistów od szyfrów znajdziemy na Uniwersytecie Zielonogórskim. A konkretnie – Wydziale Informatyki, Elektrotechniki i Automatyki. Dr inż. Grzegorz Bazydło, dr hab. inż. Remigiusz Wiśniewski oraz absolwentka uczelni Monika Wiśniewska to drużyna, która zwyciężyła w ogólnopolskim konkursie „Łamacze Szyfrów”.

Kryptologicznymi zmaganiami reprezentanci uczelni zainteresowali się już kilka lat wcześniej. Spodobał się im m.in. cel konkursu, czyli popularyzacja dokonań polskich kryptologów, którzy przyczynili się do złamania kodu Enigmy – niemieckiej maszyny szyfrującej. Rywalizacja ma formę gry internetowej.

Konkurs składa się z kilku etapów. Jeśli dobrze pamiętam, bodajże z sześciu. Każdy etap polega na tym, że są publikowane zadania do rozwiązania. Czas na to jest w zasadzie do finału, ale jeżeli się rozwiąże zadania w ciągu 24 godzin, jest premia czasowa. W czasie tych etapów zbiera się bonusy – jeden bonus to jedna minuta, one później mogą grać rolę. No i finał: pierwszym warunkiem, by wystąpić w finale, jest to, by mieć ukończone wszystkie etapy. I wtedy liczy się już czas – która drużyna prędzej wszystko rozwiąże.dr inż. Grzegorz Bazydło

Finał konkursu odbywa się o godzinie 19:29. Nawiązuje ona do ważnej daty w historii polskiej kryptologii. W 1929 roku trzech studentów matematyki – Henryk Zygalski, Marian Rejewski i Jerzy Różycki – wzięło udział w kursie kryptologii na Uniwersytecie Poznańskim. W czasie II wojny światowej ich praca pomogła w dekodowaniu depesz wojskowych szyfrowanych poprzez Enigmę.

W finale konkursu „Łamacze Szyfrów” zielonogórski zespół pokonał ponad 70 drużyn z całej Polski. Warto dodać, że wygrał zmagania na najwyższym poziomie trudności.

Wykładowcy uważają, że udział w konkursie kryptologicznym jest dobrym sposobem na to, by zacząć swoją przygodę z szyfrowaniem. Swoją pasją do kryptologii dzielą się ze studentami Uniwersytetu Zielonogórskiego na zajęciach oraz poprzez działalność w kole naukowym „SMART”.

Zajęcia są prowadzone w takiej formie, aby zainteresować studentów tym zagadnieniem. Mamy przygotowany system, który jest podobny do tego w „Łamaczach Szyfrów”. Też są tam wprowadzane zadania, żeby studenci się z tym zapoznali, a później są przedstawione kolejne aspekty kryptologii, stosowane w życiu codziennym. Każdy z nas używa kryptologii na co dzień, nawet nie mając o tym pojęcia. Właściwie cały świat w tym kierunku poszedł, bo mamy zabezpieczenia komputerów, smartfonów.dr hab. inż. Remigiusz Wiśniewski

Więcej na temat konkursu „Łamacze Szyfrów” oraz kryptologii – poniżej.

dr inż. Grzegorz Bazydło, dr hab. inż. Remigiusz Wiśniewski

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00