UCZELNIA:

Studia w Chinach, w Polsce, a potem – dwa dyplomy. Azjatyccy studenci przyjadą na UZ [UZ Nawigator]

Uniwersytet Zielonogórski przedłuża współpracę z chińską uczelnią Chongqing Normal University. Przedstawiciele Państwa Środka podpisali z władzami UZ aneks do umowy. Tym samym swoją kooperację przypieczętowały dwa wydziały nauk fizycznych.

Dokument przewiduje, że maksymalnie 50 chińskich studentów weźmie udział w wymianie międzynarodowej. Przyjadą do Zielonej Góry, by odbyć tu część studiów. Ich edukacja zakończy się uzyskaniem dwóch dyplomów – zarówno Uniwersytetu Zielonogórskiego, jak i Chongqing Normal University.

Studenci najpierw robią na przykład dwa lata w Chinach, przyjeżdżają do nas i będą naszymi studentami. Ponieważ będziemy wiedzieli dokładnie, co i jak studiują u siebie, zaakceptujemy punkty ECTS, które uzyskali w Chinach. Później zaproponujemy im swoje dodatkowe kursy. Na tej podstawie napiszą pracę magisterską albo licencjacką – to zależy, na jakim poziomie są. Będą mieli dyplom chińskiego uniwersytetu i również uniwersytetu w Zielonej Górze.prof. Giorgi Melikidze, prorektor UZ ds. nauki i współpracy z zagranicą

Poza nauką za granicą, studenci zyskają okazję do zetknięcia się z inną kulturą. Władze chińskiego uniwersytetu liczą na to, że Zielona Góra dostarczy im dobrych wspomnień.

Chociaż to tak bardzo zajęty czas przedświąteczny na obu uniwersytetach, przybyliśmy tutaj z myślą o rozszerzeniu już istniejącej współpracy, którą uniwersytety nawiązały w 2018 roku. Aktualnie na Uniwersytecie Zielonogórskim studiuje szesnastu chińskich studentów. Mamy nadzieję, że gdy powrócą do kraju, przekażą innym studentom pewien rodzaj zachęty, coś, co skłoni ich do większego uczestnictwa w studiach w Zielonej Górze. Uniwersytet w Chongqing ma duże doświadczenie w naukach fizycznych i matematycznych, ale również społecznych i biologicznych. Wierzymy w to, że wzajemna wymiana doświadczeń i zetknięcie się dwóch różnych kultur zaowocuje czymś interesującym i przynoszącym wspaniałe rezultaty dla edukacji studentów.Donfang Meng, rektor Chongqing Normal University

Obie uczelnie planują również wymianę wykładowców oraz wspólne badania naukowe.

Obecnie na Uniwersytecie Zielonogórskim studiuje 16 osób z Chin. Kształcą się na kierunku informatyka i ekonometria.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00