UCZELNIA:

Studenci mierzą się z orzeczeniami Trybunału Konstytucyjnego. To niekoniecznie trudne!

Podobno interpretacji przepisów jest tyle samo co prawników. Aby odnaleźć się w zawiłościach prawa, dobrze więc interesować się tym, co dzieje się w środowisku, choćby w sądownictwie. Takiego zainteresowania z pewnością nie brakuje uczestnikom Ogólnopolskiego Konkursu na Glosę do orzeczeń sądu bądź trybunału.

Glosa to inaczej komentarz do orzeczenia. Studenci analizują te, które wydał Naczelny Sąd Administracyjny, Trybunał Konstytucyjny i Sąd Najwyższy, a następnie piszą naukowy komentarz. Co roku konkurs organizuje inna grupa lokalna Europejskiego Stowarzyszenia Studentów Prawa ELSA. Tym razem padło na Zieloną Górę.

Konkurs jest organizowany po raz dwudziesty pierwszy. Glosy piszą uczestnicy z całej Polski, następnie jest to sprawdzane przez profesjonalne jury, które składa się z profesorów akademickich. Z każdej dziedziny prawa, których jest pięć, wyłaniane są najlepsze glosy, które przechodzą do finału. Dla studentów taki konkurs daje możliwość rozwoju. Poprzez czytanie orzeczeń, które są wydawane przez Sąd Najwyższy czy Trybunał Konstytucyjny, możemy rozwijać znajomość prawa, co procentuje w naszym życiu zawodowym.Weronika Wiśniewska, koordynatorka konkursu

Komentarze dotyczą prawa cywilnego, administracyjnego, konstytucyjnego, karnego lub finansowego.

Twórcę najlepszej glosy poznamy jutro, 26 maja o 11:00 w rektoracie Uniwersytetu Zielonogórskiego. Więcej o konkursie w całej rozmowie.

Weronika Wiśniewska, Kamil Kolenik

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00