UCZELNIA:

Studenci dziennikarstwa wydali zbiór wywiadów

Studenci dziennikarstwa i komunikacji społecznej Uniwersytetu Zielonogórskiego przeprowadzili 10 wywiadów z osobami, które są lub były odpowiedzialne za wizerunek medialny dużych instytucji, urzędów, organizacji, klubów sportowych czy też mniejszych, ale rosnących w siłę regionalnych biznesów. Wydali książkę Źródła informacji dziennikarskiej w regionie. Tom 2 pod redakcją Kai Rostkowskiej-Biszczanik, redaktor naczelnej Gazety Studenckiej “UZetka”. Ta książka jest o tym, jak rzecznik współpracuje z dziennikarzem, na czym polega ich symbioza i o co toczy się walka.
Bohaterami rozmów są m.in. Małgorzata Stanisławska – rzecznik zielonogórskiej policji, Ewa Sapeńko – rzecznik Uniwersytetu Zielonogórskiego, major Artur Pinkowski – szef Sekcji Prasowej 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej.
Kto może zostać rzecznikiem? Jakimi cechami powinien się odznaczać? Czym okupiona jest jego praca i jakie wynikają z niej dylematy? Tego także dowiadują się studenci od swoich rozmówców. Adeptów dziennikarstwa interesują blaski i cienie rzecznikowskiej profesji oraz współpraca z lokalnymi mediami. Studenci domagają się opinii, pytając rzeczników o to, jakich dziennikarzy cenią, a z jakimi mieli problemy. Dzięki temu z książki wyłania się krytyczny ogląd naszego regionalnego, medialnego świata. Jest w nim wiele kontrastów. Młodzi, często nieprzygotowani do rozmowy dziennikarze kontra doświadczeni redaktorzy. Taktowni versus nachalni. Ci, którzy nie szukają żadnych źródeł informacji poza Internetem i ci, którzy robią solidną kwerendę. Są tacy, którzy sprzed kamery doradzą młodej rzeczniczce, jak się zachować i tacy, którzy po nagraniu wywiadu powyrywają zdania z kontekstu.
To już drugi zbiór wywiadów studentów dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Pierwszy, zawierający rozmowy z lokalnymi dziennikarzami, został uhonorowany Lubuskim Wawrzynem Dziennikarskim (dyplom za debiut). Pomysłodawczynią cyklu jest prof. Magdalena Steciąg, opiekunka Dziennikarskiego Koła Naukowego „Faktor”, działającego  na Uniwersytecie Zielonogórskim.Książkę można nabyć w Oficynie Wydawniczej Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Spis treści
Wstęp – Kaja Rostkowska-Biszczanik
Upudrować można tylko twarz, rzeczywistości – nie – wywiad z Anitą Kucharską-Dziedzic (Martyna Pietrzyk, Daria Wolanin, Klaudia Woźniak)
Ja zwyczajnie współczuję dziennikarzom – wywiad z majorem Arturem Pinkowskim (Nikolina Nowak)
Będę z Wami szczera – wywiad z Ewą Sapeńko (Mateusz Małecki, Grzegorz Plesiński, Zofia Popielecka, Adrianna Socha, Maciej Szlufik)
Nie ma prywatnych rozmów z dziennikarzem – wywiad z Elizą Gniewek-Juszczak (Aleksandra Kibała, Ewa Sroczyńska, Katarzyna Szukała)
Jesteśmy tylko ludźmi, możemy się pomylić – wywiad z Małgorzatą Stanisławską (Katarzyna Doszczak, Mateusz Jamroz, Aleksandra Kucza)
Pan dziennikarz nie będzie nas pouczał – wywiad z Sylwią Wodzińską (Marta Rudyk, Karolina Ceglińska, Kamila Lukasiewicz, Alicja Maćkowiak)
Lubuską kuchnię można wykreować – wywiad z Maciejem Ignatowiczem (Aleksandra Nowomiejska, Przemysław Kozubaj, Oskar Wojtania)
Mamy ulubione media – wywiad z Marcinem Grygierem (Jakub Kłyszejko)
Nie znamy dnia ani godziny – wywiad z Joanną Adamczyk (Agnieszka Bonikowska)
Za rozrywkę, moi mili, trzeba płacić – wywiad z Tomaszem Siemińskim (Klaudia Bąk, Natalia Matyaszewska, Dorota Sobczak, Dominika Wesołowska)
Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00