UCZELNIA:

Statystycznie najlepsi? Nasi uczniowie rywalizowali w olimpiadzie na UZ

Lubuscy uczniowie znów zmierzyli się z wykresami, słupkami i obliczeniami. Wydział Matematyki, Informatyki i Ekonometrii UZ był gospodarzem okręgowego etapu Olimpiady Statystycznej. Współorganizatorem zawodów jest Urząd Statystyczny w Zielonej Górze.

Olimpiada sprawdza wiedzę uczniów w dziedzinie matematyki, geografii, ekonomii czy demografii. Dane statystyczne są bowiem z reguły powiązane z konkretnym krajem lub regionem. W poprzednich edycjach nie brakowało pytań podchwytliwych i niespodziewanych.

Zawsze są pytania, które sprawiają młodym ludziom problemy. Na przykład pytania związane z rankingami. Podam tutaj przykład: „Obywatel którego kraju żyje najdłużej? Uszereguj w kolejności”. I na przykład podana jest Rosja, Szwecja, Polska i załóżmy Grecja. Młodzi ludzie nie mają takiej ogólnej wiedzy, a jeżeli akurat nie zerknęli do tych danych statystycznych (bo nie sposób wszystkiego się nauczyć, wszystko sobie przyswoić), to wtedy mają problem z tymi pytaniami.Krystyna Motyl, przewodnicząca Komitetu Okręgowego Olimpiady Statystycznej

Trzech najlepszych uczniów dostanie się automatycznie do centralnego etapu olimpiady. Główny komitet zmagań dopuszcza jednak udział większej liczby osób.

Jeżeli w jakimś województwie jest naprawdę mocna ekipa, to jeszcze oprócz trzyosobowej reprezentacji każdego województwa 42 osoby z całego kraju, z najlepszymi wynikami, też będą mogły przystąpić do etapu centralnego.Krystyna Motyl

Po napisaniu testów uczestnicy wysłuchali wykładów na temat zastosowania matematyki, m.in. w analizie danych. Ekspertami w tej dziedzinie byli zarówno wykładowcy, jak i pracownicy zielonogórskich firm.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: