UCZELNIA:ZIELONA GÓRA:

Smog, pożary, wypadki – wszędzie niezbędny dron? Tak uważają strażacy

Polska i niemiecka straż pożarna połączyły siły. Chcą wykorzystać technologie, by lepiej radzić sobie z pożarami i ratowaniem ludzi. O możliwościach użycia dronów strażacy dowiadywali się i rozmawiali w Parku Naukowo-Technologicznym w Nowym Kisielinie.

Warsztaty z tego zakresu są elementem projektu współfinansowanego z Funduszu Małych Projektów biura euroregionu Sprewa-Nysa-Bóbr. Jak do niego doszło – wyjaśnia Krzysztof Burda, kierownik ds. marketingu Parku Naukowo-Technologicznego.

Jakiś czas temu – to było ponad rok temu – zgłosił się do nas niemiecki partner, który chciał zrealizować projekt o tej tematyce. Zauważył, że jest bardzo wielka potrzeba wykorzystania tej technologii. Nie tylko przez osoby prywatne i firmy, które kręcą filmy czy robią zdjęcia, ale też przede wszystkim przez służby ratujące życie. Bardzo chcieli to zrealizować z partnerem z Polski.Krzysztof Burda

Do projektu udało się zaangażować Brandenburski Uniwersytet Techniczny w Cottbus i Uniwersytet Zielonogórski. Dołączyła również zielonogórska straż pożarna i straż leśna. Uczestnikami projektu są też firmy, które produkują drony.

Dron przydał się straży, gdy płonęła wieża gorzowskiej katedry. Podobny sprzęt, z zamontowaną kamerą termowizyjną, otrzymała OSP w Jarogniewicach. Bezzałogowe statki powietrzne mają bardzo szerokie zastosowanie dla służb ratunkowych.

Strażacy korzystają z dronów, żeby na przykład szukać ludzi w miejscach, gdzie są jakieś zagrożenia pożarowe. Rozmawialiśmy też o dużo większych możliwościach zastosowania takich urządzeń. Na przykład by rozpoznać trudno dostępny teren. Jeśli pali się las, taki dron leci, sprawdza, jak duży jest las i jednocześnie może być pilotem dla pojazdów bojowych, które jadą w miejsce pożaru. Drony stosuje się też w ratownictwie wodnym – mogą dostarczyć samopompujące się koło ratunkowe.Krzysztof Burda

Na przeszkodzie do takiego zastosowania dronów stoją jednak przepisy prawa. Uczestnicy projektu chcą więc dać ustawodawcy wskazówki, co należy zmienić, by dzięki dronom służby mogły działać efektywniej.

O użyteczności bezzałogowych statków powietrznych, a także o tym, kiedy mogą być zagrożeniem – w całym wywiadzie.

Krzysztof Burda

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X