UCZELNIA:ZIELONA GÓRA:

Rok zmian dla UZ. Collegium Medicum zamiast Wydziału Lekarskiego i nowy statut

Dziś rozpoczyna się nowy rok akademicki. Uniwersytet Zielonogórski inauguruje go w auli przy ulicy Podgórnej. Chwilę przed jego rozpoczęciem kilka słów o zmianach nowym roku akademickim miał prorektor ds. studenckich, prof. Wojciech Strzyżewski.

Wraz z rozpoczęciem roku akademickiego w życie wchodzi nowy statut uczelni. Oznacza to m.in. zmiany w strukturze uniwersytetu.

Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu zmienia nazwę na Collegium Medicum. Od 1 stycznia pojawi się nowy prorektor uniwersytetu, właśnie do spraw Collegium Medicum. Uczelnia dalej będzie podzielona na 11 wydziałów, Collegium Medicum i filię zamiejscową w Sulechowie. Na czele tych wydziałów będą stali dziekani, w większości ci sami, co dotychczas. Zmiana nastąpiła tylko na czterech wydziałach. Od 1 października zostanie powołanych również 28 nowych dyrektorów instytutów. Nowych starych, bo w zdecydowanej większości będą to profesorowie, którzy do tej pory byli dyrektorami instytutów.prof. Wojciech Strzyżewski, prorektor Uniwersytetu Zielonogórskiego ds. studenckich

Prof. Strzyżewski podsumował też tegoroczny nabór na studia. Uważa, że są powody do zadowolenia.

Zrekrutowaliśmy około 3,5 tysiąca studentów. To jest około 250, 300 osób więcej niż w ubiegłym roku. Generalnie na uczelni studiuje około 11 tysięcy studentów.prof. Wojciech Strzyżewski

Najwięcej chętnych starało się o przyjęcie na kierunku lekarskim, informatyce, filologii angielskiej czy psychologii. Nie zostały za to uruchomione kierunki na Wydziale Zamiejscowym w Sulechowie.

Nowy rok akademicki jest niezmiernie ważny dla studentów. Dla Parlamentu Studenckiego UZ to przede wszystkim rok wyborczy.

Dlatego mamy taką akcję promocyjną, co to jest samorząd, co przede wszystkim robi samorząd. Chcemy zachęcić pierwszoroczniaków do udziału w tych wyborach, bo wiadomo, że jeżeli studenci nie wybiorą swoich przedstawicieli, to nie będzie miał kto bronić ich praw i obowiązków. A także nie będzie miał kto organizować najważniejszych wydarzeń na naszej uczelni.Dominika Masionek, przewodnicząca Parlamentu Studenckiego UZ

Dziś (1 października) o 19:00 Parlament Studencki zbierze się po raz pierwszy w nowym roku akademickim. Miejscem posiedzenia będzie pokój nr 16 w akademiku Rzepicha. Później w klubie U Ojca odbędzie się impreza integracyjna studentów.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00