UCZELNIA:

Przepis na szacunek od dzieci i do dzieci? Nie dominacja, lecz kooperacja

Podstawą dobrego wychowania jest kooperacja z dziećmi. To nie tylko hasło, które powinno być dewizą wszystkich nauczycieli, ale również nazwa studenckiego koła na Uniwersytecie Zielonogórskim.

Koło Naukowe “Kooperacja” działa od 2006 roku na Wydziale Pedagogiki, Psychologii i Socjologii. Organizuje rozmaite wydarzenia dla dzieci w przedszkolach i szkołach: zajęcia plastyczne, ruchowe, czytanie najmłodszym.

Na antenie radia Index o kole mówiła Michalina Nazarenko, członkini z czteroletnim stażem, a od tego roku – przewodnicząca organizacji. Przyznaje, że taka praca daje wiele doświadczenia przyszłemu nauczycielowi:

Z pewnością to pomaga nie tyle dla pracodawcy, bo jest wpis w CV, ile dla naszej świadomości w tym zawodzie. Będąc w tych przedszkolach co jakiś czas, pracując z dziećmi na bieżąco, poznajemy to wszystko w praktyce chociaż przez te kilka minut. Może się to wydawać łatwe, kolorowe, a jednak wchodzi się do tego świata i trzeba przekonać do siebie dzieci i nauczyciela, który na ciebie patrzy. A także samą siebie do tego, by być autorytetem dla dziecka. Myślę, że to mi się udaje.Michalina Nazarenko

“Kooperacja” wychodzi też poza szkolną ławkę. Studentki odwiedzały już dziecięcy oddział szpitala i Zakład Karny w Krzywańcu, gdzie przebywają matki z dziećmi. Za zaangażowanie społeczne koło otrzymało nagrodę “Laur Naukowca”.

Najbliższe spotkanie organizacji już w ten wtorek, 20 lutego. Kto wie, może wraz z rozpoczęciem letniego semestru komuś zakiełkuje w głowie pomysł na studencką działalność? Ciekawi szczegółów mogą wejść na fanpage koła i wysłuchać całego wywiadu Małgorzaty Bugaj.

Michalina Nazarenko, przewodnicząca Studenckiego Koła Naukowego “Kooperacja”

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00