UCZELNIA:

Prawa pracownika

Zapytaliśmy ich o to, czy wiedzą, jakie są ich prawa w pracy i jakie obowiązki mają wobec nich szefowie?
 
Pracownik ma prawo do zwolnień lekarskich, nigdy nie może być wyrzucony za byle głupotę, jedynie poprzez zwolnienie dyscyplinarne. Jeżeli mam umowę o pracę, to muszę też mieć urlop. Każdy ma prawo do wypoczynku po pracy. Mnie praw pracownika nikt nie przedstawił.
 
Jak się okazuje, studenci znają tylko kilka podstawowych obowiązków, do których zobligowani są ich pracodawcy.
Pracodawcy powinni się rozliczać z pracownikami w każdym terminie, tak jak jest ustalone w umowie. Powinien dotrzymywać wszystkich zawartych w niej warunków. Nie wiem jakie obowiązki ma szef wobec pracownika. Pracodawca musi mi wypłacić wynagrodzenie na czas. Gdy zdarzy się jakiś wypadek, bądź choroba, to musi też udzielić mi urlopu i nie może mnie zmusić do tego, żebym został.
 
Wszyscy, których zapytaliśmy, stwierdzili jednogłośnie, że spotkania mające na celu informowanie studentów o prawach pracownika i obowiązkach pracodawcy są potrzebne.
 
Niektórzy nie znają swoich praw w pracy i szefowie robią ich w „bambuko”. Wiem, że duża część młodych ludzi pracuje w marketach na wykładaniu towaru, czy na promocjach, nie zapoznając się wcześniej ze swoimi prawami i obowiązkami. 
 
Tu pojawia się problem, ponieważ na ostatnim warsztacie organizowanym przez Biuro Karier oraz Okręgową Inspekcję Pracy pojawiło się mniej niż dziesięć osób.
Kolejną okazją do pogłębienia wiedzy na ten temat już w najbliższy wtorek. Gościem programu Kwadrans Akademicki będzie Robert Simonie z Okręgowej inspekcji pracy.
 
 
 
 

Autor: Bartosz Sudorowski

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00