UCZELNIA:

Praca w kulturze się opłaca. Skąd brać na nią pieniądze? UZ nauczy pisać projekty

Pedagogika na Uniwersytecie Zielonogórskim to kierunek, który ukończyło wiele znanych dziś osób. Są to artyści kabaretowi, pracownicy instytucji kultury czy także dziennikarze. Uczelnia rozwija sposoby kształcenia na kierunku. Uruchamia specjalność „projekt w kulturze i edukacji”.

Jak mówi dr Marek Zadłużny, wykładowca na animacji kultury (także jednej ze specjalności pedagogicznych), jest to uzupełnienie tego, jak prowadzone są zajęcia. Studenci od zawsze zajmowali się bowiem projektami animacyjnymi w ramach swoich prac dyplomowych.

Studenci od początku do końca muszą zrealizować projekt, którego sami są pomysłodawcami. Może być on realizowany w różnych środowiskach, z różnymi grupami społecznymi. Muszą podjąć się tego w grupach, a następnie opisać to w pracy. Stąd nasza wizja rozszerzenia pracy projektowej, żeby poprowadzić specjalność, która będzie bardziej skoncentrowana właśnie na realizacji projektów.dr Marek Zadłużny, Zakład Animacji Kultury i Andragogiki UZ

Specjalność „projekt w kulturze i edukacji” ma też mieć wymiar ekonomiczny. Studenci nauczą się, jak np. pozyskiwać pieniądze na działania kulturalne.

Coraz częściej w instytucjach edukacyjnych, także kultury, samorządowych i nie tylko, pojawiają się stanowiska związane z tym, że można pozyskiwać dotacje i granty zewnętrzne. Stąd pomysł, żeby wyposażać studentów w wiedzę i kompetencje z zakresu składania i realizowania projektów. Dlatego będą się uczyć, jak konstruować budżet, wyprowadzać cele, rezultaty, wskaźniki tych rezultatów. Studenci właściwie będą się uczyć tego, jak od początku do końca pozyskać środki, zająć się również promocją projektu, bo to także jest bardzo ważne. Wydaje mi się, że umiejętność realizacji projektów jest coraz bardziej pożądana przez pracodawców.dr Marek Zadłużny

Osoby wykształcone w dziedzinie projektu w kulturze i edukacji będą mogły znaleźć zatrudnienie w organizacjach pozarządowych, firmach i prywatnych instytucjach.

Wszędzie tam, gdzie pojawia się możliwość pozyskania funduszy zewnętrznych. Są to firmy, spółdzielnie, także stowarzyszenia i fundacje, które pozyskują finansowanie na swoją działalność. Tak naprawdę zależy od pomysłu na siebie – jak ktoś go znajdzie, to może potem dobrze odnaleźć się w rzeczywistości pracowniczej.dr Marek Zadłużny

Nową specjalność na pedagogice będzie oferował Wydział Pedagogiki, Psychologii i Socjologii Uniwersytetu Zielonogórskiego. Dotyczy ona studiów I stopnia (licencjackich). Poza tym kandydaci na studia będą mieli do wyboru logopedię, resocjalizację czy animację kultury z profilem artystycznym „fotografia” lub „taniec”.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: