UCZELNIA:

Poloniści z UZ zachęcają: uczmy się polszczyzny, ale i bawmy się nią!

Nieco później niż w kalendarzu Uniwersytet Zielonogórski obchodził Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Nasi językoznawcy mieli jednak do przekazania bardzo aktualne treści. Zorganizowali wydarzenie dla młodzieży, które pokazało, że język polski może być fascynujący.

Pracownicy Instytutu Filologii Polskiej promują dobrą, poprawną polszczyznę poprzez naukę, ale i zabawę. Co roku zapraszają uczniów oraz ich opiekunów na uczelnię. Jak zauważa prof. Anna Wojciechowska z Instytutu Filologii Polskiej UZ, młodzi ludzie mają wiedzę na temat języka polskiego i z niej korzystają.

Przyjeżdżają tu też uczniowie zainteresowani językiem polskim – to jest inna rzecz. Poziom znajomości języka jest na pewno różny i zależy także od płaszczyzny języka. Na pewno najmniejsza wiedza jest w zakresie historii języka. I to zrozumiałe, ponieważ uczniowie jeszcze tego w szkole nie mają, czasem w ogóle nie mają. Stąd dowiadują się ciekawych rzeczy u nas, na konkursach.prof. Anna Wojciechowska, Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego

O tym, jak młodzież może dbać o polszczyznę na co dzień, powiedziały nam uczestniczki wydarzenia na uniwersytecie.

Częścią spotkania na uczelni był konkurs „Potyczki z polszczyzną”. W zmaganiach wzięli udział uczniowie z Zielonej Góry, Głogowa, Nowej Soli czy Żagania. Ponadto wykładowczynie Instytutu Filologii Polskiej przygotowały internetowy quiz o reklamie. Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego na UZ zwieńczył wykład prof. Anny Szóstak „Opowieść jako kanwa świata. O twórczości Olgi Tokarczuk”.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: