UCZELNIA:ZIELONA GÓRA:

Na UZ dyskutują o dzwonach

Co wiemy, a czego nie wiemy o zabytkowych dzwonach w naszym regionie? Między innymi tej tematyki dotyczą rozpoczęte dziś dwudniowe warsztaty poświęcone problematyce ochrony i konserwacji zabytkowych dzwonów.

Jednym z organizatorów jest Instytut Historii Uniwersytetu Zielonogórskiego. Doktor Marceli Tureczek jest zdania, że o dzwonach warto mówić, gdyż to wciąż nieodkryte zabytki potwierdzające naszą tożsamość kulturową.

Mamy wysokiej klasy zabytki od średniowiecza aż do czasów współczesnych i trzeba je badać i uświadamiać naszą lokalną społeczność, że temat jest ważny i trzeba to ratować.

Ile mamy takich zabytkowych dzwonów w naszym regionie? O to zapytaliśmy Lubuską Konserwator Zabytków, dr. Barbarę Bielinis Kopeć.

Mamy 128 dzwonów, które są wpisane do rejestru zabytków. Znajdują się w dzwonnicach przykościelnych, ale mamy na przykład dwa dzwony z połowy XVIII wieku które są w pałacu w Zaborze. Cały czas je ewidencjonujemy i wpisujemy do rejestru zabytków. Mamy 16 gotyckich dzwonów rozpoznanych i 34 barokowych. One są najcenniejsze.

A sama tematyka? – Bardzo interesująca – uważa rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego, profesor Wojciech Strzyżewski.

Tematyka jest bardzo interesująca. Tego typu zabytki, które są w naszym regionie, są trudno dostępne. przybliżenie takiej problematyki na pewno da możliwość lepszego poznania bardzo dźwięcznych zabytków.

Warsztaty organizowane są m. in. przez grono naukowców Ludwisarstwo. Potrwają do piątku.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00