UCZELNIA:WAŻNEZIELONA GÓRA:

Mieszkańcy Żar sprawdzają powietrze dzięki naukowcom Uniwersytetu Zielonogórskiego [WIDEO]

Na Uniwersytecie Zielonogórskim przygotowano innowacyjny system monitorowania i analizy jakości powietrza. System, który z powodzeniem działa już w naszym regionie. Korzystać z niego mogą mieszkańcy Żar.

Dziś o samym projekcie badawczo-rozwojowym rozmawiano na konferencji naukowej w Parku Naukowo-Technologicznym w Nowym Kisielinie. Mówi przewodniczący komitetu konferencji dr inż. Piotr Ziembicki z Instytutu Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Chcemy pokazać władzom miast, że ten system się sprawdza, że daje wiarygodne wyniki i są podstawą zdobycia wiedzy dla zwykłych ludzi, mieszkających w danym miejscu, jaka jest jakość powietrza.

System został opracowany i zbudowany w ramach projektu pt. „Żary, tu chcę żyć!!!” O jego innowacyjności mówi Daniel Babula, zastępca naczelnika Wydziału infrastruktury technicznej i ochrony środowiska w urzędzie miejskim w Żarach.

Oparte są te wyniki na metodzie referencyjnej. Ciągły pomiar, dozór techniczny i ciągła kalibracja. Ten element innowacyjny, to jest ten model symulacyjny, który pokazuje, jak te zanieczyszczenia rozprzestrzeniają się na terenie miasta.

To nie jedyny tego typu projekt opracowywany przez naukowców naszej uczelni, przekonuje prof. Justyna Patalas-Maliszewska, prorektor ds. współpracy z gospodarką Uniwersytetu Zielonogórskiego.

My w tym temacie zostajemy dość mocno w ochronie i monitorowaniu czystości powietrza, a szerzej patrząc w temacie zrównoważonego rozwoju, nie tylko w naszym regionie, ale także w regionie transgranicznym. Mamy tu wiele przykładów dobrej współpracy naszych naukowców.

W trakcie konferencji rozmawiano także na temat wykorzystania systemu w innych miastach.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00