UCZELNIA:

Masz apetyt na naukę francuskiego? Zaostrzą go Dni Frankofonii

Język i kultura krajów francuskojęzycznych dominuje na Uniwersytecie Zielonogórskim. Trwają tam Dni Frankofonii. Wydarzenie pozwala bliżej poznać nie tylko sam język francuski, ale i ofertę dydaktyczną uczelni.

Zakład Filologii Romańskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego proponuje studentom dwa kierunki, na których uczą się języka francuskiego: filologię francuską z drugim językiem romańskim i język francuski w komunikacji zawodowej, także z drugim językiem romańskim.

Programy studiów są podobne, jeśli chodzi o jądro filologiczne. Natomiast ta druga opcja – język francuski w komunikacji zawodowej – zawiera 150 dodatkowych godzin języka specjalistycznego. A więc język francuski w ekonomii, hotelarstwie i turystyce, prawie, administracji. Bardzo dużo naszych studentów pracuje później w logistyce, polskich lub polsko-francuskich firm transportowych. Oprócz tego jest specjalizacja translatoryczna dla obu kierunków, gdzie wprowadzamy elementy tłumaczenia. Dodatkowym atutem jest drugi język romański – albo włoski, albo hiszpański. dr Elżbieta Jastrzębska, kierownik Zakładu Filologii Romańskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego

Studenci mają szansę nauczyć się francuskiego od podstaw. Umożliwia to podział studentów na grupy, w zależności od stopnia znajomości języka.

Ofertę mamy o tyle bogatą, że przyjmujemy studentów do grupy kontynuacyjnej i do grupy początkującej. Czyli jeśli ktoś zamarzy sobie, żeby po maturze poznać drugi lub trzeci język i tym językiem mógłby być francuski plus do wyboru włoski lub hiszpański, to również ma możliwość studiowania u nas. Czasami jest nawet tak, że studenci z grupy początkującej mają lepsze rezultaty niż ci z kontynuacyjnej. Wszystko zależy od motywacji.dr Elżbieta Jastrzębska

Według wykładowczyni, późne rozpoczęcie nauki języka nie przesądza o efektach. Nawet jeśli zaczynamy się uczyć już nie jako dzieci, ale dorośli, może nam to przyjść łatwo. – Im więcej człowiek uczy się języków, tym szybciej przychodzi mu nauka. A jeszcze cudownie byłoby, gdyby znał podstawy łaciny. Bardzo to pomaga – twierdzi dr Jastrzębska.

W promowaniu języka i kultury francuskiej uczelnię wspierają zielonogórskie szkoły, m.in. Zespół Szkół Plastycznych w Zielonej Górze. Na Dni Frankofonii przygotował wystawę prac pod nazwą “Człowiek i natura w świecie frankofońskim”. Tytuł nawiązuje do hasła konferencji naukowej, która również jest elementem wydarzenia. W ten sposób zyskuje ono na atrakcyjności również dla uczniów szkół średnich.

Pokazujemy na dniach Frankofonii, że język francuski jest cennym dodatkiem do dotychczasowego wykształcenia. Chcielibyśmy zaznaczyć, że dzięki temu językowi można pięknie wyróżnić się w tłumie ludzi, którzy opanowali język angielski, ale potrzebują czegoś dodatkowego chociażby na swoim CV.dr Witold Kowalski, adiunkt Instytutu Neofilologii

Gościem Dni Frankofonii będzie m.in. reżyser Rafael Lewandowski, który zaprezentuje swój film “Z dala od orkiestry”. To jednocześnie zapowiedź czternastej edycji festiwalu kina francuskojęzycznego “FrankoFilm”.

Chcemy pokazać, że ta kultura nie jest obecna tylko w czasie jednego wydarzenia, ale przewija się przez cały rok. A film francuski w Europie – uważam, że jest to jedno z ważniejszych dokonań w dobie amerykanizacji kina.dr Witold Kowalski

Dni Frankofonii na Uniwersytecie Zielonogórskim zakończą się w czwartek, 22 marca warsztatami dla nauczycieli romanistów. Wcześnie można wziąć udział w warsztatach tłumaczeniowych, wysłuchać wykładów pracowników UZ i zaproszonych gości czy zjeść słodkości we francuskiej kawiarence.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00