LUBUSKIE:UCZELNIA:

Marlena Przezdzięk, lubuska Lady D. Aktywna społecznie, sportowo i zawodowo

Wrażliwość na potrzeby i gotowość do wsparcia osób z niepełnosprawnością. Te cechy wyróżniają kobiety, które uzyskują tytuł Lady D. Wyróżnienie przyznawane jest co roku, także w Lubuskiem. Jedną z nagród w kategorii „Dobry start” otrzymała Marlena Przezdzięk.

Marlena Przezdzięk jest absolwentką Uniwersytetu Zielonogórskiego. Ukończyła studia na kierunkach resocjalizacja z poradnictwem specjalistycznym i praca socjalna. Przez 4 lata należała do Rady Studentów Niepełnosprawnych, w tym dwa lata jako przewodnicząca. Ma również na koncie sukcesy sportowe – zdobyła srebrny medal w Integracyjnych Mistrzostwach Polski AZS. Przyznaje, że aktywność zawdzięcza mgr Marcie Daleckiej, uczelnianej instruktorce sportu osób niepełnosprawnych.

Pani Marta Dalecka zasugerowała mi, że jest Rada Studentów, jest organizowany wyjazd do stolicy i że może w ten sposób chciałabym się zaangażować. Skorzystałam z tego wyjazdu. Później przez okres wakacji była cisza. Od października zaczęłam bardziej interesować się działalnością Rady. Jeżeli chodzi o moją działalność sportową, ona najpierw zaczęła się w Zrzeszeniu Sportowo-Rehabilitacyjnym „Start” w Zielonej Górze. Później pani Marta zaczęła zastanawiać się nad utworzeniem sekcji dla studentów z niepełnosprawnością. Jak zaczęłam studia, były dwie sekcje: strzelecka i pływacka. Później, w trakcie moich studiów, pani Marta uaktywniła sekcję boccii.Marlena Przezdzięk

Obecnie Marlena jest tyflospecjalistką w zielonogórskim punkcie fundacji „Szansa dla niewidomych”. Organizacja współpracuje z tutejszym uniwersytetem. Bierze np. udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. Pokazuje, jak osoby z dysfunkcją wzroku mogą radzić sobie z codziennymi zadaniami, aktywizuje je społecznie i zawodowo. Do wsparcia organizacji mile widziani są studenci Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Studenci mogą działać w fundacji na zasadzie wolontariatu. Organizujemy konferencję „Reha for the blind”. Mieliśmy także 25-lecie naszej fundacji. To był trzydniowy wyjazd do Warszawy. Studenci uniwersytetu, także ci, którzy są wolontariuszami w Radzie Studentów Niepełnosprawnych, również ci, którzy po prostu chcieli pomóc, jechali z nami. Pomagali tam osobom niewidomym w przemieszczaniu się, spożyciu posiłku.

Wolontariusze rozprowadzają również kalendarz dla osób niewidomych. Fundacja wydała go dzięki środkom z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej.

Mamy kalendarz brajlowski z miejscami kulturalnymi Zielonej Góry i całego województwa lubuskiego. Jest w nim zastosowana tyflografika, dzięki czemu te miejsca kulturalne można sobie „wydotykać”. Tak samo daty na kalendarzu można dotknąć. Druk jest powiększony. Osoba niedowidząca widzi, jaki jest dzień. Wolontariusze pomagają nam w dystrybucji – dziewczyny przychodzą, roznoszą kalendarze do różnych instytucji i organizacji pozarządowych. Dla nas to bardzo cenna pomoc, ponieważ w tak krótkim czasie nie bylibyśmy w stanie rozpowszechnić tego kalendarza.Marlena Przezdzięk

Więcej informacji o pomocy osobom z niepełnosprawnością oraz nagrodzie Lady D. usłyszycie w całości wywiadu.

Marlena Przezdzięk, laureatka lubuskiej edycji konkursu Lady D.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00