UCZELNIA:

Królowa nauk? Statystyka! Czoła chylili przed nią olimpijczycy

Kalkulatory, ołówki i szare komórki poszły w ruch. Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z regionu mierzyli się z wykresami, pytaniami i obliczeniami. Na Uniwersytecie Zielonogórskim odbył się okręgowy etap Olimpiady Statystycznej.

Zakres tematyczny zmagań to m.in. statystyka matematyczna i dane, które dotyczą ochrony środowiska i demografii. Choć treść zadań do ostatniej chwili pozostaje tajemnicą, uczestnicy mogli się spodziewać zarówno pytań wyboru, jak i zadań obliczeniowych. Wszystko było zawarte w dwóch testach.

W tamtym roku był etap ustny. Stwierdziliśmy jednak, że dobrze opracowane dwa testy, bo w tamtym roku był jeden, również doskonale sprawdzą wiedzę uczestników olimpiady. Tym bardziej, że mamy jeszcze stopień centralny, który dzieli się na dwa etapy. Nie chcieliśmy męczyć uczniów, bo zeszłoroczne doświadczenie pokazało, że całodniowy, intensywny sprawdzian wiedzy był męczący.Robert Wróbel, sekretarz okręgowego komitetu Olimpiady Statystycznej

Znak do startu olimpiady dał prof. Roman Zmyślony, kierownik Zakładu Statystyki Matematycznej i Ekonometrii Uniwersytetu Zielonogórskiego. Uczestnikom życzył powodzenia, nam zaś opowiedział, w jakich dziedzinach statystyka jest użyteczna.

Podam przykład, że na naszym uniwersytecie szkolimy również lekarzy, jest wydział lekarski. Muszę z przyjemnością powiedzieć, że studenci są bardzo zainteresowani statystyką. Dają sobie radę, mimo że jest to przedmiot ścisły. W medycynie jeśli chodzi o dawkowanie czy skuteczność leków, bez statystyki się właściwie nie obędzie.prof. Roman Zmyślony

Ponadto z zielonogórskimi statystykami współpracują też biolodzy czy inżynierowie. Prof. Zmyślony jest przekonany, że z analizą danych, wnioskowaniem i rachunkiem prawdopodobieństwa poradzi sobie każdy. Statystyka często ma zastosowanie także w naukach humanistycznych oraz społecznych. Więcej w całej rozmowie.

prof. Roman Zmyślony

Do centralnego etapu Olimpiady Statystycznej zakwalifikuje się po trzech uczestników z każdego okręgu. Poza tym Komitet Główny dobierze 22 osoby, które uzyskały największą ilość punktów, ale nie znalazły się w zwycięskiej trójce. Szczegóły – poniżej.

Robert Wróbel

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00