UCZELNIA:

Kraje francuskojęzyczne od strony kuchni, muzyki i literatury. Dni Frankofonii w Instytucie Neofilologii

Frankofonia to nazwa międzynarodowej społeczności posługującej się językiem francuskim. Wiedzę o niej popularyzuje Koło Młodych Romanistów Uniwersytetu Zielonogórskiego. Dni Frankofonii to okazja do pokazania ciekawostek zarówno związanych z komunikacją, jak i kulturą krajów francuskojęzycznych.

Wydarzenie będzie zorganizowane po raz dwudziesty pierwszy. Jego element to trzydniowa konferencja naukowa „Przestrzenie Frankofonii: kultura, język, praca”. Wezmą w niej udział polscy wykładowcy oraz przedstawiciele zagranicznych uczelni z Francji i Belgii, m.in. uniwersytetu w Caen, który jest uczelnią partnerską Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Uczestnicy przybliżą też kulturę i język Frankofonii m.in. poprzez muzykę i teatr. W klubie WySPa odbędzie się impreza z francuską piosenką, karaoke oraz dyskoteka. Na uczelni zobaczymy również występy aktorskie.

Drugiego dnia (29 marca – przyp. red.) skierujemy się już w stronę artystyczną. Mamy w planach występ uczniów Zespołu Edukacyjnego z Chynowa. Będzie też spektakl II roku filologii francuskiej pod tytułem „Blanche-neige”, czyli „Królewna Śnieżka” – mówiła w Radiu Index Angelika Żebrowska.

Nawet jeśli nie znamy francuskiego, bariera językowa nie przeszkodzi nam w oglądaniu.

W czwartek (30 marca – przyp. red.) również odbędzie się spektakl belgijskiego teatru pt. „Strajk buziaków”. Będzie to spektakl w języku francuskim, ale będą napisy po polsku, więc każdy będzie mógł przyjść – przekonuje Patrycja Wolińska.

Dni Frankofonii na Uniwersytecie Zielonogórskim potrwają od 28 do 31 marca. O szczegółach wydarzenia możecie usłyszeć w całości audycji. Tam również zapowiedź majowego festiwalu FrankoFilm.

Godzina Rektorska – 22.03. – Angelika Żebrowska, Patrycja Wolińska, Laura Bzicka

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00