UCZELNIA:ZIELONA GÓRA:

Konferencja logopedów na UZ: Potrzebna integracja, bo to dynamicznie rozwijająca się dyscyplina [WIDEO]

Jak wygląda rozwój kompetencji językowych dziecka? W środę rozmawiają o tym logopedzi z całego kraju podczas konferencji naukowo-edukacyjnej na Uniwersytecie Zielonogórskim.

Spotkanie odbywa się już po raz czwarty, a organizują je zarówno pracownicy Instytutu Pedagogiki, jak i studenci działający w kole naukowym „Mowa bez wad”. Mówi Klaudia Perzanowska, jedna z organizatorek konferencji.

Głównym celem konferencji jest poszerzanie wiedzy logopedów, terapeutów, specjalistów. Pokazanie nowinek, tego, co teraz dzieje się w logopedii, bo to bardzo prężnie rozwijająca się dziedzina. My chcemy więcej, więcej i więcej. Stąd grono specjalistów z całej Polski, które może się wiedzą podzielić.

Jedną z prelegentek jest prof. Marta Korendo z krakowskiego Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej, która uważa, że nie tylko sama dyscyplina naukowa dynamicznie się rozwija. Rośnie również świadomość rodziców dotycząca szybkości reagowania w momencie, gdy ich dzieci nie mówią.

Na szczęście się wycofywać się ten mit, że dzieci mogą nie mówić, do 3-4 roku życia, a chłopcy to już w ogóle. Rodzice zgłaszają się już nawet z kilkumiesięcznymi dziećmi. Wczesna diagnostyka jest kluczowa w kontekście np. autyzmu i później prawidłowej terapii.

– Tego typu spotkania są też okazją do zintegrowania środowiska logopedów – przekonuje prof. Anita Famuła-Jurczak z Instytutu Pedagogiki naszej uczelni.

Razem z panią prof. Panasiuk będziemy robić projekt integrujący studentów z Zielonej Góry, Lublina, chcemy jeszcze do tego włączyć studentów z Łodzi i Poznania. Wszystko po to, żeby dynamicznie działać, ale też dynamicznie kształcić.

Podczas konferencji podsumowano również studencką inicjatywę „Raz, Dwa, Trzy. Mówisz TY!” finansowanego ze środków Narodowej Agencji Programu ERASMUS+ i Europejskiego Korpusu Solidarnościowego.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00