UCZELNIA:ZIELONA GÓRA:

Jeszcze nie lekarze, a już świetni chirurdzy. Studenci UZ wywalczyli mistrzostwo!

Wielomiesięczne przygotowania w laboratoriach uczelni i we własnym zakresie zaowocowały tym, że mogli rywalizować o miano najlepszych w dziedzinie szycia chirurgicznego. 80 studentów medycyny z 20 zespołów z całej Polski brało udział w zawodach, które zorganizowano w Zielonej Górze. Były to II Mistrzostwa Polski w Szyciu Chirurgicznym.

Uczestnicy sprawdzili m.in. swoje zdolności opatrywania ran, także tych skomplikowanych i zanieczyszczonych. Wymagało to szerokiej wiedzy na temat metod i narzędzi pracy chirurga.

Polega to nie tylko na tym, żeby umieć zszyć ranę, ale również odpowiednio ją zaopatrzeć i oczyścić. Trzeba wiedzieć, jakich użyć igieł i nici. Oprócz zdolności manualnych wymagana jest więc od studenta duża wiedza z zakresu chirurgii i zaopatrywania ran.dr n. med. Paweł Jarmużek, prodziekan ds. klinicznych Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego

Poza tym, że młodzi ludzie ze sobą konkurowali, mogli nabrać większego doświadczenia. Być może część z nich wybierze później chirurgię na swoją specjalizację. Już zeszłoroczna, pierwsza edycja pokazała, że mają naprawdę duży potencjał.

Byłem bardzo zaskoczony, że na tym etapie szkolenia ci młodzi adepci sztuki medycznej potrafią już tak pięknie szyć i zaopatrywać rany. Wiele lat się mówiło, że studenci nie uczą się praktyki. A te mistrzostwa pokazują, że chyba jest troszeczkę inaczej. Olbrzymie zaangażowanie młodych ludzi, często poza obowiązkowymi zajęciami, świadczy o tym, że będziemy mieli coraz lepszą kadrę medyczną i coraz lepszych chirurgów. A to jest bardzo ważne.prof. Przemysław Mańkowski, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, przedstawiciel komitetu organizacyjnego mistrzostw

Z tego, ile własnej pracy trzeba było włożyć w przygotowanie do mistrzostw, dobrze zdają sobie sprawę reprezentanci gospodarza zawodów – Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Staraliśmy się połączyć nasze własne chęci i zaangażowanie. Ćwiczyliśmy we własnym zakresie w domu, spotykaliśmy się w naszej grupie oraz wykorzystywaliśmy doświadczenie opiekuna naszego koła neurochirurgicznego, Piotra Deforta, który doskonale nam pomagał. Oprócz współzawodnictwa z innymi uczestnikami, konkurs daje nam ogromną motywację do nauki szycia.Miłosz Trojnar, student kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Zielonogórskim

I to właśnie przyszli lekarze z Zielonej Góry ponownie zostali mistrzami szycia chirurgicznego! Drugie miejsce zdobyła drużyna z Wrocławia, a trzecie studenci z Lublina. Zmaganiom przyglądała się kadra naukowa Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00