UCZELNIA:

Jak sprawnie odnaleźć pupila? Pomoże w tym specjalna aplikacja

Gdy zgubi się gdzieś zwierzę domowe często trudno o jego identyfikację. Naprzeciwko temu problemowi wychodzi koło naukowe SMART z Wydziału Informatyki, Elektrotechniki i Automatyki Uniwersytetu Zielonogórskiego. Ich aplikacja SmartDog bierze udział w Ogólnopolskim Konkursie Kół Naukowych KoKoN 2018.

Pomaga ona w identyfikacji pupila za pomocą smartfonów i technologii zbliżeniowych. Dostępna jest dla każdego, a jej działanie przedstawia przewodniczący koła SMART Mateusz Popławski.

To jest bardzo prosta aplikacja na Androida, która wykorzystuje technologię NFC, a ma ją już większość telefonów. Idea jest taka, że zwierzę ma przy obroży bardzo mały brelok z tagiem NFC, na którym są zapisane najważniejsze informacje o właścicielu, żeby był z nim łatwy kontakt, gdy odnajdzie się zwierzaka, by nie oddawać go do schroniska. Dla nich jest to przeżycie traumatyczne.przewodniczący koła SMART Mateusz Popławski

Koszt jednego breloczka to mniej niż złotówka, więc zakupienie nawet tysiąca nie powinno być dla miasta problemem, dodaje opiekun koła dr inż. Grzegorz Bazydło.

Mamy taki pomysł, żeby tą aplikacją zainteresować władze miasta. Optymalnie by było, gdyby breloczki dostało około tysiąca właścicieli zwierzaków. To nie jest duży koszt. Za pomocą aplikacji mogą zapisać na tym tagu informację, którą chcą by odczytał potencjalny znalazca. Niektórym wystarczy numer telefonu, inni podają imię pupila. Założenie jest takie, że jeśli sporo właścicieli takie niewielkie breloczki przyczepi do obroży to potem każdy kto ściągnie bezpłatnie aplikacje będzie w stanie zareagować i pomóc.Opiekun koła SMART dr inż. Grzegorz Bazydło

Aplikacja SmartDog bierze udział w Ogólnopolskim Konkursie Kół Naukowych KoKoN 2018. Głosować można do środy poprzez formularz internetowy, który znajduje się tutaj. Cała rozmowa z Mateuszem Popławskim i Grzegorzem Bazydło poniżej.

 

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

SKOMENTUJ ARTYKUŁ

Tagi
Zobacz więcej
Back to top button
Close
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: