UCZELNIA:

Jak mówić… oczami? Studenci UZ zajrzeli w cyberoko

Komunikacja alternatywna to pojęcie szczególnie ważne dla osób z niepełnosprawnością. Oznacza sposób porozumiewania się bez użycia słowa mówionego. Czasem tradycyjna rozmowa jest bowiem utrudniona lub niemożliwa. Dlatego powstały takie urządzenia, jak np. cyberoko.

Sprzęt umożliwia porozumiewanie się za pomocą oczu. Tzw. cyberoko ma wbudowaną kamerę, która śledzi ruch gałek ocznych. Pozwala wskazać różne polecenia czy prośby, które wyświetlają się na ekranie.

Jest przeznaczone dla szerokiego spektrum osób z zaburzeniami neurologicznymi. Dla osób z porażeniem czterokończynowym, dzieci z różnymi zaburzeniami rozwojowymi, dla osób starszych, które nie mogą się porozumiewać werbalnie. A także dla osób ze stwardnieniem rozsianym, stwardnieniem zanikowym bocznym, ze wszystkimi schorzeniami neurologicznymi. Obsługa jest bardzo prosta, ponieważ działa na zasadzie tabletu, ale pacjent obsługuje to za pomocą wzroku. Są dwa rodzaje urządzeń – w wersji domowej i w wersji profesjonalnej, dla terapeutów. Na szczęście coraz więcej pacjentów i ośrodków posiada już to urządzenie.Anna Stachowicz, terapeutka zajęciowa

Studenci Uniwersytetu Zielonogórskiego poznawali możliwości cyberoka na konferencji naukowej. Spotkanie obejmowało również teoretyczne zagadnienia związane z niepełnosprawnością.

Konferencja składała się z dwóch części. Pierwsza była bardziej teoretyczna. Zastanawialiśmy się nad niepełnosprawnością, nad pojęciem niepełnosprawności w różnych aspektach i pod różnym kątem widzenia niepełnosprawności. A druga część była poświęcona stricte cyberoku. Przyjechały do nas dwie panie terapeutki, które na co dzień pracują na tym urządzeniu.Julia Maciejowska, przewodnicząca Polskiego Stowarzyszenia Studentów i Absolwentów Psychologii w Zielonej Górze

Studenci wzięli udział w warsztatach, na których terapeuci pokazywali w praktyce, jak wykorzystuje się cyberoko. Sami mogli wejść w rolę pacjenta i przetestować urządzenie.

autorzy: Aleksandra Pietruszewska, Jerzy Jackowski

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00