MUZYKA:UCZELNIA:

Instytut Muzyki UZ zaprasza do siebie utalentowanych maturzystów

Na Uniwersytecie Zielonogórskim już za chwile ruszy sesja egzaminacyjna, a także obrona prac dyplomowych. Swoje umiejętności w trakcie koncertów prezentują studenci Instytutu Muzyki, którzy w czerwcu rozpoczęli swoje zaliczeniowe recitale w ramach przedmiotów takich jak wokal, instrument czy dyrygentura.

Formuła koncertów jest znana, a całość ocenia ukryte jury w postaci promotora i recenzenta od strony artystycznej i teoretycznej.  Za nami już wydarzenia odbywające się w Pałacu w Zatoniu, Hydrozagadce czy w Muzeum Ziemi Lubuskiej. Dlaczego takie lokalizacje?

To jest zawsze burza mózgów, dlatego że nie w każdej sali, każdy rodzaj muzyki zabrzmi dobrze. Sala witrażowa Muzeum Ziemi Lubuskiej jest cudowna do śpiewania bez mikrofonu, do śpiewania klasycznego, a inne sale wymagają nagłośnienia. Staramy się po prostu szukać dobrych sal, a nas cieszy, że gospodarze tych sal chcą nas u siebie gościć.

 

Mówiła prof. Bogumiła Tarasiewicz z Instytutu Muzyki Uniwersytetu Zielonogórskiego. Teraz przed maturzystami wybór kierunku studiów, dla miłośników muzyki oferta uczelni jest bardzo bogata.

My w instytucie prowadzimy dwa kierunki studiów: Jazz i Muzyka Estradowa i Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuki Muzycznej i od tego roku akademickiego oba kierunki mają swoją odsłonę licencjacką i magisterską. Jeżeli chodzi o studia na kierunku edukacyjnym, student ma do wyboru dwa nurtu: jeden to jest bardziej wokalny, a drugi bardziej instrumentalny, bo wokaliści muszą grać, a instrumentaliści muszą śpiewać.

 

W tym roku studia kończy Katarzyna Kucharz. W programie „Niezła Sztuka” opowiedziała, co skłoniło ją do podjęcia muzycznych studiów.

Standardowo, śpiewam od dziecka, podjęłam naukę w szkole muzycznej, co prawda jej nie ukończyłam, ale muzyka została w moim sercu i cały czas jakieś ciągoty były. Więc w dorosłym życiu, żeby zajmować się tym profesjonalnie zdecydowałem się na takie studia.

 

W programie „Godzina Rektorska-Niezła Sztuka” więcej o dbaniu o ludzki głos, płycie studentów oraz o wymaganiach, jakie trzeba spełnić, aby podjąć studia w Instytucie Muzyki.

 

 

 

 

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X