UCZELNIA:WAŻNEZIELONA GÓRA:

Dolina Krzemowa w Zielonej Górze? Branżowe Centra pomogą! [WIDEO]

W Zielonej Górze powstaną dwa Branżowe Centra Umiejętności. Jedno w dziedzinie budownictwa wodnego i melioracji wodnych, drugie w dziedzinie informatyki i programowania.

Pierwsze będzie działać w zielonogórskiej “Budowlance”, drugie w “Elektroniku”. Umowy na współpracę zostały podpisane na Uniwersytecie Zielonogórskim.

Nasze szkoły branżowe w tych dziedzinach są najlepsze w Polsce, dlatego kształcenie będzie odbywać się w Zielonej Górze. Radości nie kryje Stanisław Rogulski, dyrektor CKZiU nr 2 Elektronik w Zielonej Górze.

Wspólnie będziemy prowadzili zajęcia i to my będziemy wyznaczać trendy w informatyce, w programowaniu. To jest miejsce dla naszych dzieci, dla naszej młodzieży. Oni wiedzą, że jak przyjdą do naszej szkoły, to potem będą też studiować u nas. Ja się z tego bardzo cieszę.

Fachowców będą szkolić także w budowlance. I to takich, którzy będą bardzo potrzebni na rynku. Mówi Małgorzata Ragiel, dyrektor CKZiU nr 1 Budowlanka w Zielonej Górze.

Za dwa lata będą pracownicy bardzo poszukiwania, bo problem wody, zagospodarowania całego rynku wodnego jest bardzo ważny. Budowlanka staje się jedynym takim ośrodkiem w Polsce, który będzie rozszerzał kształcenie w tej dziedzinie. Sam fakt tej współpracy podnosi też poziom kształcenia zawodowego.

– Dla Uniwersytetu Zielonogórskiego to sprawa prestiżu i honoru – uważa prof. Marcin Mrugalski, prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą UZ.

Taki projekt może być przyznany tylko jednemu wnioskującemu w skali kraju. Takie centra będą jedynymi w kraju. Staramy się budować poprzez współpracę z miastem i partnerami branżowymi takie warunki, żeby młodzież nam się ładnie rozwijała i potem ładnie pracowała. To niezwykle ważne dla gospodarki.

Wiodącymi partnerami tego projektu są zarówno Uniwersytet Zielonogórski, jak Miasto Zielona Góra. Podpisy pod dokumentami złożyli m.in. rektor uczelni prof. Wojciech Strzyżewski i prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki.

To będzie praktyczna wiedza, która przyda się także na lubuskim rynku pracy. Mówi dr inż. Artur Juszczyk, z-ca dyrektora Instytutu Budownictwa UZ.

Kolejna okazja do tego, żeby wspierać lokalne działania. Staramy się współpracować ze szkołami. To okazja, by działać realnie. To nie będą pozorne działania, tylko konkretny poziom współpracy.

W całym kraju powstanie 120 Branżowych Centrów Umiejętności.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00