UCZELNIA:ZIELONA GÓRA:

Centra Doskonałości Naukowej i Technologicznej, czyli badania z wykorzystaniem najnowocześniejszych urządzeń [WIDEO]

Ponad 13 mln 100 tys. zł otrzymał Uniwersytet Zielonogórski na projekt „Centra Doskonałości Naukowej i Technologicznej”.

Centra badawcze, które powstaną w ramach tego projektu mają przesunąć uczelnię do grona czołowych międzynarodowych ośrodków akademikich pod względem posiadanego sprzętu i możliwości, które stwarza. Mówi prof. Justyna Patalas-Maliszewska, prorektor ds. współpracy z gospodarką i przewodnicząca zespołu projektowego.

Te laboratoria możemy wyposażać w najnowocześniejsze technologie zgodnie koncepcją 4.0. Budujemy dla regionu przestrzeń, gdzie zatrzymamy nasze kadry, bo będą mieli tutaj dostęp do nowoczesnej wiedzy i umiejętności.

W ramach projektu powstanie m.in. centrum zrównoważonej współpracy ludzi i maszyn w ekoinnowacyjnej produkcji, którego kierownikiem jest prof. Sławomir Kłos.

Na przykład kupujemy robota do inspekcji maszyn i mamy w planie zrobić projekt z wykorzystaniem kamery wysokiej rozdzielczości. Będzie można przeanalizować jakoś spawów lub przeanalizować maszyny po pewnym okresie eksploatacji.

Oczywiście z nowego centrum mają również korzystać studenci, o czym przekonuje prof. Maria Przybylska, koordynator zespołu projektowego i jednocześnie kierownik Centrum fizyki submikrometrowej, automatyzacji i robotyzacji analizy danych.

Powołaliśmy nowy kierunek nanotechnologia. Mamy nadzieję na pierwszych studentów październiku. To będzie komplementarna rzecz, bo z jednej strony mamy badania naukowe, z drugiej najnowocześniejszy sprzęt. Drukarka, którą tu mamy jest druga w Polsce i jedna z niewielu w Europie. Ci studenci w ramach prac np. licencjackich też będą mieli dostęp do takiej aparatury.

Badania będą prowadzone w nowym Laboratorium Inżynierii Badań Materiałowych Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00