UCZELNIA:

Aula UZ wygląda kwitnąco! Roślinny napis na Podgórnej

Kampus A Uniwersytetu Zielonogórskiego wyróżnia się na ulicy Podgórnej. A to dzięki zielonemu napisowi „UZ”, który w ubiegłym roku pojawił się na ścianie uczelnianej auli. To już drugi sezon, gdy tzw. ogród wertykalny zdobi budynek.

Przypomnijmy, że instalacja była pomysłem studentek ekonomii. Zdobyły na nią pieniądze z Fundacji Sendzimira. Grant wynosił 15 tysięcy złotych.

Pod koniec lata, jesieni, rośliny niestety niespecjalnie przetrwały. Natomiast sama idea tego zielonego napisu tak się wszystkim spodobała, że w tym roku podjęto udaną próbę reaktywacji. Dokonano nowych nasadzeń, dobrano rośliny tak, żeby przetrwały dość ekstremalne warunki. Jest to przecież strona południowa, tam słońce operuje dość mocno. A lato w tym roku, zresztą w ubiegłym również, spowodowało, że rośliny nie bardzo dały radę. Opieką nad napisem zajęły się uczelniane służby.Ewa Sapeńko

Do zadań pracowników uczelni należy pielęgnacja ogrodu. Będą go podlewać i nawozić, a potem – przygotowywać do zimowej aury.

Zawsze może się zdarzyć, że niektóre rośliny nie przetrwają zimy. Ale to już będzie kwestia wyłącznie uzupełnień, a nie ponownego odtwarzania całego napisu.Ewa Sapeńko

Na ścianie auli możemy podziwiać takie rośliny, jak barwinek i bluszcz pospolity.

Zobacz więcej
Back to top button
X