ROZMOWA NA 96 FM:

Radosław Brodzik podpowiada – jak zacząć biegać?!

Zbliża się wiosna, czyli czas przygotowań ciała do lata. Nie ukrywajmy, że zimowe zapasy zalegają na wielu z nas. Dlatego też, aby w lecie prezentować się najlepiej, jak tylko można i pochwalić się pięknym ciałem – trzeba ruszyć się z kanapy. Jak to zrobić?

Podpowie były zielonogórski radny i jednocześnie członek wielu zielonogórskich stowarzyszeń m.in. Zielona Góro Zacznij Biegać – Radosław Brodzik. Według niego odpowiednie przygotowanie to zmiana pozycji ciała z poziomej na pionową.

– Trzeba zacząć od tego ruchu fizycznego, czyli pokonania fizyki i wstania z kanapy z pozycji tej poziomej, do pozycji pionowej. Natomiast mówiąc na poważnie oczywiście trzeba rozpocząć cały cykl przygotowania się do takiego wysiłku fizycznego, ale po kolei. Po pierwsze bardzo dobrze jest zrobić, do czego zachęcam, badania. Każdy lekarz rodzinny pewno skieruje państwa, czy to w zależności, czy państwo się zdecydujecie na bezpłatne, czy odpłatne badania, dobrze jest sobie zrobić badania krwi, takie pełne. Lekarze też bardzo często dysponują takimi urządzeniami do badania też serca, do badania nadciśnienia. Więc warto sobie to wszystko przebadać, nim rozpoczniemy wysiłek fizyczny. Później warto skorzystać z takiej, no jakby porady nazwijmy to fachowców, czyli osób które już sporo w życiu przebiegały kilometrów. Można się zgłosić m.in. do naszego stowarzyszenia Zielona Góro Zacznij Biegać, czy to na portalach społecznościowych, czy naszej stronie. Są takie edycje znane, już teraz mamy 18 edycję, prawdę mówiąc chyba nieskromnie powiem, już pół tysiąca, czy ponad pół tysiąca osób już wypuściliśmy na rynek biegowy, tak to sobie określamy – mówił Radosław Brodzik.

Są to spotkania treningowe, podczas których poczatkujący biegacze uczą się, jak robić to w dobry sposób, jakie są techniki, czy też, jak się nie męczyć i docelowo pokonać kilka kilometrów spokojnym biegiem.

– Wtedy rozpoczynają się takie ćwiczenia, które mają prowadzić do takiego półgodzinnego, czy też 10-kilometrowego swobodnego biegu. Ja myślę, że wartość tych 10-ciu kilometrów brzmi tak bardzo poważnie, natomiast absolutnie drodzy państwo proszę się nie obawiać, ten dystans wbrew pozorom, może to zabrzmi śmiesznie, ale wbrew pozorom wcale nie jest taki długi, jakby nam się wydawało. Jeżeli systematycznie zaczniemy trenować, to naprawdę 10 kilometrów łykniemy – dodaje biegacz.

Wstaliśmy z kanapy, wiemy już gdzie szukać porad, ale to nadal zaledwie początek. Mawia się, że pierwsze kroki są najtrudniejsze, dlatego też przydadzą się do nich dobre buty. Niekoniecznie mówimy o takich, których wartość sięga 800 złotych, ale o wygodnych i przygotowanych do tras, po których mamy zamiar biegać.

– Patrzymy sobie na jakieś takie dostępne plany treningowe, często odpłatnie i nieodpłatnie na internecie, tam możemy sobie zobaczyć, jak to jest. Więc zaczynamy od tego, że no już na początku musimy kupić sobie w miarę dobre obuwie. W miarę dobre obuwie to takie drodzy państwo, które jest na płaskiej podeszwie, jeżeli chcemy biegać po takim terenie płaskim. Umówmy się, że zaczniecie państwo, tak strzelam teraz, czy jakbym mógł narzucić – na stadionie naszym na Sulechowskiej, fajne miejsce. Buty takie troszeczkę większe, żeby nie były idealnie dopasowane, bo jak będą idealnie dopasowane, to niestety drodzy państwo się poobcieracie. Też są takie przypadki, że następuje zerwanie paznokcia, bo ten nacisk stopy przy biegu jest to kilka tysięcy kroków, za każdym razem duży palec na przykład uderza minimalnie w czubek buta. No może to spowodować nawet zerwanie paznokcia. Często są takie kontuzje u biegaczy, którzy źle dobrali buty, czy mieli jakieś stare i one faktycznie były do biegania, no ale były też do chodzenia, więc były idealnie dopasowane. A literatura fachowa mówi o tym, że o numer większe powinny być, do półtora, w zależności od tego, kto ma jaki rodzaj stopy itd. Ja tak naprawdę nie kieruje się literaturą fachową, tylko bardziej już doświadczeniem. Trzeba konkretny model buta ubrać, są różnie szyte, mają różne tzw. kopyta – podkreślił Radosław Brodzik.

Więcej informacji o tym, jak zacząć biegać i na co zwrócić uwagę, znajdziecie w zapisie całej Rozmowy na 96 FM, którą prowadził Łukasz Chybiński.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X