ROZMOWA NA 96 FM:WAŻNEZIELONA GÓRA:

Profesor Jarosław Macała o wyborach: Możliwe są różne scenariusze, także powyborczy pat

 – Scenariusze powyborcze? Możliwe, że będzie ich kilka – mówił dziś profesor Jarosław Macała. Politolog Uniwersytetu Zielonogórskiego był gościem „Rozmowy na 96 FM”.

Rozmawialiśmy o finiszującej kampanii wyborczej.  Sondaże nie są jednoznaczne i trudno dziś wyrokować, kto obejmie władze. Co zatem można wykluczyć?

Najmniej prawdopodobny scenariusz to powtórka z 2019 roku czyli samodzielna większość dla Zjednoczonej Prawicy. Wynika z tego, że kolejny rząd będzie rządem koalicyjnym, ale kto z kim? W sondażach może być tak, że Konfederacja będzie miała pakiet kontrolny. Żadna siła bez jej udziału nie stworzy rządu.

Możliwy jest także – zdaniem profesora Macała – wyborczy pat, który może przynieść konsekwencje w postaci kolejnych wyborów wiosną przyszłego roku.

Będzie dalej rządził rząd Morawieckiego, bo nie będzie większości, która wyłoni premiera. To będzie stan dymisji, rząd przejściowy. A możliwy jest rząd techniczny, to by oznaczało, że stworzy się większość. Jest to możliwe, ale wymagałoby to porozumienia wszystkich, bez Zjednoczonej Prawicy.

“Rozmowa na 96 FM” od poniedziałku do piątku o godzinie 9.30. W poniedziałek gościem będzie politolog Uniwersytetu Zielonogórskiego, dr Piotr Pochyły.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00