ROZMOWA NA 96 FM:

Giganci polskiej kinematografii na 3. ZFFiT

W środę, 12 lipca rozpoczyna się 3. Zielonogórski Festiwal Filmu i Teatru. W tym roku w podtytule oprócz Kozziego, czyli wywodzącego się z Kargowej aktora Macieja Kozłowskiego znalazły się nazwiska Cybulski i Wilhelmi. To postaci kultowe dla polskiej kinematografii.

O Romanie Wilhelmim mówi Andrzej Buck, dyrektor artystyczny III Zielonogórskiego Festiwalu Filmu i Teatru.

Romana Wilhelmiego pamiętamy chociażby z serialu Alternatywy 4, czy Kariera Nikodema Dyzmy. To są role niepowtarzalne, ale też role teatralne, o których się trochę mniej pamięta. To są niepowtarzalni aktorzy, których nie da się w żaden sposób zastąpić.<span class="su-quote-cite">dr A. Buck</span>

Początki festiwalu sięgają roku 2012 i Kargowej, czyli miejscowości Maćka Kozłowskiego. Od 2015 r. impreza jest przeniesiona do Zielonej Góry.

Maciek ma bardzo ciekawą biografię. Nie tylko jako filmowiec, nie tylko jako aktor teatralny, ale również człowiek, który urodził się w Kargowej, który pewnym momencie wracał do tej Kargowej, inspirował piłkarską drużynę bezdomnych. Współorganizował różne wydarzenia.<span class="su-quote-cite">dr A. Buck</span>

Projekcji filmów kryminalnych i sensacyjnych w tym roku również nie zabraknie. W planie są także koncerty oraz rozmowy z twórcami. Impreza od 12 do 16 lipca odbywać się będzie nie tylko w Zielonej Górze. Bezpłatne wejściówki są wydawane w Informacji katalogowej Biblioteki Norwid w godz. 10:00 – 17:00. Artyści zawitają również do Żar, Wiechlic i Szprotawy. Szczegółowy program znajdziecie TUTAJ, a poniżej cała Rozmowa na 96 FM z Andrzejem Buckiem.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00