ROZMOWA NA 96 FM:

Dr Łukasz Młyńczyk o społecznej aktywności zielonogórzan: „głos społeczności się liczy, często zastępuje polityków”

Czołowe, piąte miejsce Zielonej Góry w rankingu aktywności społecznej w samorządach było tematem Rozmowy na 96 FM. Głos zabrał dr hab. Łukasz Młyńczyk, politolog z Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Tzw. partycypacja obywatelska przybiera różne postaci. To m.in. uczestnictwo mieszkańców w konsultacjach społecznych i działaniach związanych z budżetem obywatelskim. Były to jedne z kryteriów oceny miast, gmin wiejskich i miejsko-wiejskich. Zielona Góra zamyka pierwszą piątkę w kategorii miast powyżej 100 tysięcy mieszkańców. Zdaniem dr. Młyńczyka nie są to suche statystyki.

– Obserwuję starania czy projekty realizowane chociażby przez system bottom-up czy konsultacje społeczne. To, że one mają miejsce, niewątpliwie jest wartościowe. Jest płaszczyzna do spotkania, do tego, by wymienić uwagi. Oczywiście życzylibyśmy sobie, aby to było dostrzegalne i doświadczalne. Żeby nie było, że jest to tylko dobrze opakowane i żeby nie pojawiły się wątpliwości, czy to opakowanie nie jest troszeczkę sponsorowane przez samych polityków – uważa politolog.

Konsultacje społeczne mają to do siebie, że mogą przebiegać burzliwie. Podczas ostatniego pikniku na Wzgórzach Piastowskich spornym pomysłem była lokalizacja lodowiska. Jak już wiadomo, na Piast Polanie prawdopodobnie się nie pojawi. Dr Młyńczyk komentuje:

– Głos naszej lokalnej społeczności się liczy. To jest też w dużym stopniu zastępowanie pewnych funkcji polityków i dobrze, że tak się dzieje. W moim przekonaniu 25 radnych dla Zielonej Góry, to jest za dużo (…) Naprawdę można w wielkim mieście funkcjonować przy kilku radnych. Wszystko zależy od tego, na ile społeczności lokalne są zintegrowane i na ile dajemy im możliwość wypowiadania się.

Ranking wspomniany w rozmowie można znaleźć na stronie https://www.mojapolis.pl/articles/art/gminy-aktywne_spolecznie_ranking/.

Więcej opinii dr. Łukasza Młyńczyka, m.in. o pracy architektów nad rewitalizacją Wzgórz Piastowskich, posłuchacie w całości audycji.

Rozmowa 96 FM – 7.04. – dr hab. Łukasz Młyńczyk

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00