ROZMOWA NA 96 FM:WAŻNEZIELONA GÓRA:

Dr Anita Kucharska Dziedzic: Przemoc wobec kobiet? Mamy problem z jej rzetelnym mierzeniem

Jaka jest skala przemocy wobec kobiet zarówno w skali kraju jak i w Zielonej Górze? Dziś takie tematy podejmowaliśmy w „Rozmowie na 96 FM”.

Gościem była posłanka Nowej Lewicy, dr Anita Kucharska Dziedzic.  Co dziś jest największym problemem w kontekście przemocy?

Największy problem ze skalą przemocy mamy z jej rzetelnym mierzeniem. Od 12-13 lat wychodzimy z założenia, że żeby pozbyć się gorączki, trzeba zbić termometr. Na przykład od 2011 roku policja w ogóle nie raportuje. ile razy jeździła do awantur domowych. Jeździła około milion razy w ostatnim sprawozdawanym roku, w tej chwili tego nie wiemy.

Przypomnijmy, że 14 lutego w stu miastach w Polsce zatańczono przeciwko przemocy w ramach akcji One Billion Rising. Nowa Lewica wciąż „walczy”  o nowelizację kodeksu karnego w sprawie definicji gwałtu. Decyzją ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry projekt wciąż nie trafił pod obrady.

Rzeczywiście, projekt jest od dwóch lat w zamrażarce, on był szeroko konsultowany w różnych organizacjach z Rzecznikiem Prawo Obywatelskich Adamem Bodnarem. Ustawę napisała dla nas mec. Wawrowska. Ze strony rządzących nie ma tej chęci, bo to widać, w jaki sposób rządzący traktują temat przemocy seksualnej i przemocy w ogóle.

“Rozmowa na 96 FM” od poniedziałku do piątku o godzinie 9.30.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00